9 skvelých trikov, ako vyčistiť svoju domácnosť bez chemikálii

Lucia Mužlová

brightside.me

Samozrejme, všetci sme v bezpečí, no aj tak dobre viete, že čistiace prostriedky obsahujú rôzne chemické látky, ktoré znečisťujú ovzdušie v našich domácnostiach a môžu byť škodlivé aj pre naše zdravie. Váš domov sa môže stať bezpečnejším miestom ak obmedzíte používanie výrobkov, ktoré obsahujú nebezpečné látky. Pripravila som pre vás niekoľko užitočných tipov, vďaka ktorým nielen ušetríte, no upratovanie bude rovnako efektívne, ako pri čistiacich prostriedkoch z obchodu, ale zato ešte aj zdravšie. Navyše budete potrebovať veci, ktoré máte určite doma.

Odstránenie hrdze a vodného kameňa v kúpeľni

trikycistenie1
hydrocarehome.com

Hrdzavé povlaky a vodný kameň môžete ľahko odstrániť. Stačí aplikovať zmes octu a jedlej sódy. Roztok ponechajte na dlaždičkách pár minút a potom opláchnite vodou. Ak je potrebné, pretrite dlaždice ešte navlhčenou handričkou.

Odstraňovanie nečistôt a blata

trikycistenie2
shakentogetherlife.com

Najlepší spôsob, ako mať dokonale čisté okná, je použiť jednoduchý domáci recept. Zmiešajte 1 diel amoniaku a 10 dielov vody. Po vyčistení skontrolujte, či ste sklo vysušili dôkladne, najlepšie handričkou z mikrovlákna alebo papierovou utierkou. Svoje okná môžete vyčistiť aj pomocou zemiaku. Zemiak prekrojte na polovicu a potrite ním okná. Potom už len stačí zotrieť zemiakovú „šťavu“ handričkou. Neviem, či poznáte aj tento trik, ale moja mamina čistí okná výlučne pokrčenými (čiernobielymi) novinami. Okná sa potom krásne lesknú.

Ako na lesklé podlahy?

trikycistenie3
cleanmama.net

Čistenie podlahy pomocou vody a octu je ideálny spôsob, ako jej dodať chýbajúci lesk. Stačí zmiešať 1/4 šálky octu s 1 litrom vody a môžete začať. Pre lepší účinok použite horúcu vodu.

Odstránenie vodného kameňa z práčky

trikycistenie4
ashachine.info

Ak chcete zachovať svoju práčku bez vodného kameňa a v špičkovom prevádzkovom stave, je potrebné ju pravidelne čistiť. Za týmto účelom vložte do práčky cca 80 g kyseliny citrónovej a pustite najhorúcejší prací cyklus. Práčka sa tak vyčistí sama.

Ako vyčistiť dosku na krájanie?

trikycistenie7
culturecheesemag.com

Aby sme vydezinfikovali a vyčistili dosku na krájanie, stačí, keď povrch potrieme citrónovou šťavou a posypeme hrubozrnnou soľou.  Necháme pôsobiť 5 až 15 minút. Potom si vezmeme polovicu rozkrojeného citróna a vyčistíme ním povrch. Následne už len stačí doštičku opláchnuť teplou vodou.

Nečistoty na koberci

trikycistenie6
brighterimagecarpet.com

Ak chceme vyčistiť koberec, stačí ak ho posypeme jedlou sódou a kukuričným škrobom a necháme pôsobiť 15 minút. Potom povysávame. Nielenže odstránite špinu, ale navyše sa zbavíte nepríjemných pachov v domácnosti.

Už žiadny zápach

trikycistenie5
ezyshine.com

Ak sa chcete zbaviť nepríjemných pachov z chladničky, zmiešajte šťavu s citróna s vodou a vložte tento roztok v šálke do chladničky. Ak sa vám tento domáci recept neosvedčí, vyskúšajte to s čerstvo pomletou kávou.

Čistenie obkladačiek a sprchového kútu

trikycistenie8
tyrrelldevelopments.com

Skvelý spôsob, ako odstrániť škvrny od vody a pleseň z dlaždíc a sklenených dverí, je použiť jedlú sódu alebo citrón. Ponorte vlhkú zubnú kefku do jedlej sódy a jemne vyšúchajte špinavé miesta a škáry medzi kachličkami. Potom už len dôkladne opláchnite čistou vodou. Raz týždenne môžete kachličky potrieť citrónovou šťavou s tým, že ju necháte pôsobiť 15 minút.

Aby bola vaša rúra ako nová

trikycistenie9
decoradventures.com

Vymiešajte si pastu z jedlej sódy (1 šálka) a vody (1/2). Naneste ju na vnútornú plochu rúry a nechajte pôsobiť. Môžete nechať pôsobiť aj cez noc. Potom už len stačí dočistiť handričkou. Ak by na rúre ostala ešte nejaká špina, použite ocot a postupujte rovnako.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.),  brightside.me

0
Komentovať