Ako sa zbaviť komárov

Lucia Mužlová

Včera sme vám priniesli článok o tom, ako sa počas leta a jari vyhnúť kliešťom. Medzi ďalší otravný druh patria určite komáre, ktoré nám nedajú pokoj najmä v lete a najmä, keď sme niekde pri vode. Samozrejme, v obchode dnes už nájdete mnoho repelentov, ktoré sú pomerne účinné. Čo ste však nevedeli, je to, že na ne môžete ísť aj prírodnou formou. Pozrite sa, ako na to.

Repelenty na trhu sú rôzne. Väčšinou sú vo forme kvapaliny v spreji, ktorú aplikujete na pokožku, ale aj oblečenie. Predstavte si však, koľko kozmetiky v lete na seba dáte. Pleťová voda, pleťový krém, antibakteriálne gély, čistiace vlhčené obrúsky, krémy na opaľovanie a to všetko ešte „zafixujeme“ repelentom. Táto látka je sama o sebe dosť toxická, takže je veľmi dôležité, aby sa vám repelent nedostal do očí, úst alebo na podráždenú pokožku.

komar1
pixabay

Základné látky, ktoré v repelente nájdete, sú étery, alkoholy a éterické oleje. Tieto látky dráždia čuchové orgány hmyzu prípadne im je znemožnené z vás vysať krv práve kvôli tomu, že sa tieto látky dostanú na povrch tela otravného komára, ktorý ostane paralyzovaný.

Bezpečnejšie repelenty sú teda tie domáce, bez chémie, ktoré poznali už naši predkovia. Muchy a hlavne komáre sú veľmi citlivé na čuch. Niet divu, vašu krv a pach potu cítia na desiatky metrov.

komar5
pixabay

Komáre napríklad nenávidia pach paradajok. Nie však len takých obyčajných, ale kríčkových, a teda aj so stonkou. Preto skúste k otvorenému oknu dať na parapet kríčkové paradajky, ktoré ich budú pachovo odrádzať od toho, aby k vám do bytu vôbec vleteli.

Starý ľudový liek proti komárom je vývar zo sedmokrásky. Stačí vysušiť kvety tejto rastliny spolu so stonkami a listami, pridať pár kvetov harmančeka a takýto vývar nechať taktiež na parapete alebo v mištičke, kam položíte vatový tampónik. Rovnako dráždivé sú všetky „štipľavejšie“ vône ako mäta, eukalyptus, aníz alebo klinčeky. Skvelý trik je vatový tampónik na parapete namočený v eukalyptovom oleji. Prípadne rozkrojený citrón, grep, v ktorom sú napichané klinčeky.

komar3
pixabay

Skvelým odpudzovačom komárov je aj obyčajný cesnak. Nakrájajte ho alebo pretlačte, dajte na mištičku a taktiež na parapet, prípadne na stôl, ak grilujete vonku. Samozrejme na noc si ho do spálne nedávajte, zápach by mohol odpudzovať aj vás, nie len komáre.

komar2
pixabay

Čo sa vône týka, hmyz odpudzujú aj prírodné vône ako vôňa borovice alebo smreku. Ak sa nachádzate niekde pri jazere, vyskúšajte odvar z pýru. K rastlinke pridajte pil litra vody a prevarte trikrát. Týmto vývarom si potom umyte ruky, tvár, nohy a všetky odhalené časti tela. Komárov sa ľahko zbavíte.

komar4
pixabay

Vyrobte si domáci repelent. Stačí, ak zmiešate pleťovú vodu v spreji s éterickým olejom (najlepšie s nejakou odpudzujúcou vôňou spomínanou vyššie) a nastriekate na telo. Pokojne si ju pribaľte so sebou aj do prírody. Efekt je skvelý naozaj to funguje.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), down-house.ru

3
Komentovať