Doma ma neustále otravovali mravce, na ktoré už nezaberala žiadna chémia. Potom som objavila tento prírodný odpudzovač a s mravcami mám konečne pokoj!

Monizz

Mravce a šváby. Rozdielny a predsa v mnohom podobný hmyz. Spoločné majú najmä to, že ak sa nám dostanú do domácnosti, život v nej vedia poriadne znepríjemniť. Nie ste zástancami chemického likvidovania alebo vám chemické likvidovanie jednoducho nezaberá? Poďte sa pozrieť, ako ničili dotieravé potvorky naše babičky v minulosti.

mravceasvaby4
terminix.com

Nie je to tak dávno, čo naši predkovia nepoznali postreky, prostriedky či iné prípravky na chemickej báze. Pravda, zástancovia prírody môžu povedať, že zabíjať hmyz chemikáliami je výslovne nehumánne. Na veci sa však vždy treba pozerať z dvoch strán. Alternatívou chemikáliám je ekologickejšia likvidácia.

Voňavá škorica

Mravce majú silný čuch. V skutočnosti majú asi päťkrát citlivejšie pachové receptory ako priemerný hmyz, s ktorým denne prichádzame do styku. Využite túto informáciu vo svoj prospech a zbavte sa mravcov pomocou tej správnej vône. Alebo smradu? Hoci väčšina ľudí škoricu miluje, mravce ju doslova neznášajú. Esenciálny olej zo škorice alebo mletá škorica rozmiešaná v troške vody sú účinným repelentom na tieto malé inteligentné potvorky. Ak škoricu umiestnite na tie správne miesta, mravce sa budú pred vašimi dverami otáčať ako vojačikovia.

mravceasvaby5
kitchenstewardship.com

Pridajte ½ lyžičky esenciálneho oleja zo škorice do šálky vody. Namočte vatový tampón a potrite ním miesta, kadiaľ mravce pochodujú dnu alebo kde najčastejšie prežívajú. Proces opakujte až pokým mravce nezmiznú. Nebojte sa, dlho to nepotrvá.

Ak však predsa len neviete, kadiaľ k vám malí bezočivci vchádzajú, rozmiešajte 2 lyžičky škorice v 2 lyžičkách vody a voňavou zmesou naplňte malé nenápadné nádobky. Môžu to byť pokojne vrchnáky z plastových fliaš. Umiestnite ich k oknám, do pivničných priestorov a do blízkosti dverí. Po čase začnú mravce miznúť, až sa stratia úplne.

Použiť môžete aj celý škoricový struk, ktorý umiestnite na dvere či okná ako dekoráciu na šnúrke. Ak máte rozstrekovač a vidíte pochodujúce mravce, pripravte si roztok zo škoricového oleja a vody a mravce ním jednoducho postriekajte.

Kúpeľ z kajenského korenia

Mravce bežiaco v opačnom smere od vás vám zabezpečí aj kajenské korenie. Nechajte v hrnci prevariť trochu vody s kajenským korením a potom ním potrite vchodové zárubne alebo ho jednoducho vylejte do škár v chodníkoch, odkiaľ ku vám mravce prichádzajú. Okamžite zmiznú z dohľadu.

mravceasvaby1
youtube.com

Vypuďte ich octom

Existuje pomerne málo vecí, na ktoré by nepomohol verný priateľ ocot. Je vynikajúci aj ako likvidátor alebo vyháňač mravcov. Stačí, ak si vo fľaške s rozprašovačom zmiešate ocot a teplú vodu v pomere 1:1 a roztokom postriekate prístupové body. Ak chcete účinok zintenzívniť, pridajte pár kvapiek citrónového esenciálneho oleja. Ten mravce nemôžu ani vystáť. Opakujte raz denne a mravce budú zakrátko preč.

mravceasvaby3
youtube.com

Bórax a cukor

Mravce milujú cukor. Ak im necháte na stole koláčik, do rána ho máte plný malých votrelcov. Čo však mravce radi nemajú, je bórax. Ak spojíte cukor a bórax, máte účinný návod, ako mravce doslova zlikvidovať.

mravceasvaby2
facebook.com

V prázdnej nádobe zmiešajte ½ šálky cukru a 1 ½  čajovej lyžičky bóraxu. Zalejte to približne 350ml vriacej vody a miešajte, kým sa zmes nerozpustí. Namočte do zmesi vatové tampóny a umiestnite ich na miesta, kadiaľ mravce chodia. Do 24 hodín budú mravce preč.

Ako vyhnať šváby?

Tento druh hmyzu má vysoko vyvinutý adaptačný potenciál, preto sa dokáže bez problémov aklimatizovať takmer vo všetkých krajinách a na všetkých miestach na svete. Sú jedným z najodolnejších druhov na Zemi, pretože bez potravy dokážu prežiť až jeden celý mesiac.

mravceasvabysvab
healthyfoodhouse.com

Aj napriek tomu, že sú nám odporné, aj šváby sú živé bytosti a ak ich nechceme zabíjať, musíme aspoň nájsť spôsob, ako ich vyhnať. A ten spôsob nájdete v kuchynskej linke. Lepšie povedané v nádobke, v ktorej uchovávate bobkový list. Šváby bobkový list neznášajú! Použitie tohto triku je bezpečné pre všetkých členov domácnosti vrátane chlpatých miláčikov, iba pre neželané šváby nie. V skutočnosti bobkový list šváby nezabije, pokiaľ doň hlúpo nezahryznú. Jeho zápach je tomuto hmyzu taký odporný, že ho prinajmenšom vypudí preč. Ak máte problém so švábmi, porozkladajte bobkový list jednoducho všade po dome.

mravceasvabysvabd
qcostarica.com

Predovšetkým a vo zvýšenej miere na miesta, kde sa už šváby objavili, pretože je veľký predpoklad, že sa ta ukážu zasa. Bobkový list môžete umiestniť aj do záhrady, pivnice, do kuchynskej linky či do potravinových skríň. Môžete použiť suchý bobkový list alebo čerstvý. Ak chcete účinok zintenzívniť, lístky jednoducho rozsekajte alebo rozomeľte. Dosiahnete tak tie najlepšie výsledky. Šváby budú pred vašim domovom utekať ako pred zabijakom.

Mali ste aj vy skúsenosti s neželanými votrelcami? Dajte nám vedieť, ako ste sa ich zbavili.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), faithtap.com