Chystáte sa sadiť paradajky? Toto je 5 najlepších tipov od záhradkárov, vďaka ktorým budú šťavnaté, chutné a vyrastú rýchlo

Lucia Mužlová
cherry paradajky

Foto: publicdomainpictures.net

Už o chvíľu sa naplno rozbehne aj práca v záhradke. Oteplí sa, bude slnečno a konečne sa budeme môcť naplno venovať prvým sadeničkám, kvetom a úrode, ktorú počas leta a na jeseň pozbierame. Ak patríte k vášnivým záhradkárom alebo sa chystáte sadiť prvýkrát, máme pre vás pár užitočných tipov. Dnes sa budeme venovať práve paradajkám.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anna (@azzengarden) on

Keď sa pozrieme na hnojivá, záhradkári sa delia na dve skupiny. Sú tu tí, ktorí používajú klasické hnojivá dostupné v obchode, niektorí sa pozerajú aj na zloženie, iným záleží len na tom, aby fungovali. Potom je tu druhá skupina, kde si záhradkári medzi sebou vymieňajú skvelé tipy na domáce hnojivá, prípadne aj triky, ako sa účinne zbaviť škodcov. Práve domáce tipy bývajú častokrát účinné a ušetria vám peniaze a veru aj nervy. Vypestujete dobrú úrodu bez strát a tešiť vás môže, že sa vyhnete chemickým prísadám.

Keď sa pozrieme na paradajky, už len z pohľadu vieme vytušiť, čo im chýba. Medzi hlavné faktory, ktoré môžete pozorovať patria:

  • zažltnuté a zvädnuté listy a pomalší rast- potrebujú dusík
  • zafarbené listy, tenké stonky, oneskorený rast- nedostatok fosforu
  • hrany listov sú suché- málo draslíka
  • listy majú žlté škvrny- nedostatok horčíka
  • deformácia a žltnutie listov- nedostatok vápnika

Ak majú vaše sadenice tieto príznaky, je potrebné im venovať zvýšenú pozornosť. Dajte si pozor na dostatočné zavlažovanie, osvetlenie a teplotu, ktorú by ste mali trochu zvýšiť. To znamená presunúť sadenice na svetlo alebo ich dať na pár dní do vnútra a na slnko. Pomôcť môžu aj živiny, ktoré rastlinkám dodáte. Podporíte tak tvorbu silnejších koreňov, rýchlejší rast, zvýšite celkovú imunitu a zabránite rozvoju chorôb. Ako im teda potrebnú výživu dodať a čo paradajky potrebujú?

Jód ako hnojivo na paradajky

Do 10 litrovej nádoby s vodou pridajte 10 kvapiek jódu. Touto zmesou polievajte paradajky 1-2-krát týždenne vždy cca 0,5 litra k celkovej vlahe, ktorú im dodávate.

Cesnak ako hnojivo na paradajky

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 신정은 (@je.shin514) on

Možno to znie neuveriteľne, ale pomôcť môže aj obyčajný cesnak. 5 strúčikov cesnaku zalejte 1 litrom vriacej vody a nechajte 20 minút na teplom mieste. Potom pridávajte 1 PL roztoku do vody a paradajky takto zalievajte 2-krát týždenne.

Droždie ako hnojivo na paradajky

Kvasinky sú ako hnojivo vynikajúce. V 3 litroch vody, najlepšie v destilovanej, rozpustite 100 gramov kvasiniek a pol lyžice cukru. Roztok zakryte gázou a udržujte na teplom mieste, občas premiešajte. Následne 1 pohár tejto zmesi zrieďte s 10 litrami vody a paradajky zalejte raz mesačne. 1 liter pre každú sadenicu by mal byť dostačujúci.

Škrupiny z vajec ako hnojivo na paradajky

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rachelle Harmsen Bunting (@rachelleann89) on

Škrupiny z vajec sú ideálnym zdrojom vápnika. 3-4 škrupiny nasypte rozdrvené do nádoby s 3 litrami vody. Prikryte a nechajte postáť 3 dni. Paradajky zalievajte 2-krát mesačne.

Kávovisko na rýchlejší rast paradajok

Ak do pôdy pridáte usadeninu z kávy, dostanete drobivejšiu zmes a nasýtite ju užitočnými látkami. Zem je tak obohatená o dusík a aj kyslík a rastlinky rastú rýchlejšie.

Máte nejaký dobrý tip, ako pestovať paradajky tak, aby vyrástli krásne, šťavnaté a chutné plody? Dajte nám o nich vedieť v komentároch.

Najnovšie články