Aj vy ste čistili rúru celý život nesprávne? Vďaka tomuto malému triku bude vaša rúra opäť ako nová!

Monizz

Rúra v kuchyni je tragické miesto, na ktoré neradno pozerať, ak sa používa príliš často. Do určitého obdobia je všetko v poriadku a rúra sa dá aj krásne vyčistiť myť a po umytí stále vyzerá ako nová.Od istého času sa toto všetko začne rúcať a vy rozmýšľate, kde ste urobili chybu.

ruracome-pulire-fb
newsner.com

Ak je aj vaša rúra v stave, kedy sa na ňu už radšej nepozeráte, lebo v rožkoch má zájdené miesta, alebo je dokonca zájdená kompletne celá, zbystrite pozornosť. Brilantný spôsob, ako vyčistiť rúru, spočíva v ingrediencii, ktorú máte doma bežne. Teda v prípade, že rúru používate na pečenie koláčikov.

Najprv rúra, potom sklo

Kompletné čistenie rúry touto metódou je najlepšie spraviť večer a ideálne v piatok alebo cez víkend, aby ste sa po nočnom pôsobení čistiaceho prostriedku mohli hneď ráno pustiť do umývania. Skôr, než začnete s likvidáciou nečistôt, vyberte rošty a pripravte sa na umývanie rúry zvnútra. Na prípravu čistiaceho prostriedku budete potrebovať:

vodu

fľašku s rozstrekovačom

prášok na pečenie

malú misku

handru

ocot

V miske zmiešajte niekoľko polievkových lyžíc prášku do pečiva s trochou vody. Miešajte a pridávajte jednu zo surovín, kým zo zmesi nevznikne pasta, ktorú ľahko rozotriete na znečistené povrchy. Ak máte pastu hotovú, handrou alebo rukavicou ju poriadne porozotierajte po vnútornej časti rúry. O niekoľko minút začne pasta hnednúť.

ruraf8228fb59d103cf060a5360b80186ae5
pinterest.com

Rúru zatvorte a nechajte pastu na noc pôsobiť. Na kúzelné vyčistenie bude potrebovať prášok do pečiva aspoň 12 hodín intenzívneho lokálneho pôsobenia, pretože za tento čas preniknú rozpúšťacie častice aj do najzarytejšej mastnoty a pripálenín.

Na druhý deň ráno sa pustite do čistenia. Mokrou handrou všetko zotrite a rúru vyumývajte vodou dočista. Potom nalejte do fľaše s rozstrekovačom trochu octu a nastriekajte ho na povrch, na ktorom ostali zvyšky prášku na pečenie. Po niekoľkých minútach pôsobenia zotrite ocot mokrou handrou.

Rúru zapnite na približne 15-20 minút, aby sa mohla dôkladne vysušiť.

rura1
newsner.com

Teraz sa pripravte na umývanie skla. Vezmite si sódu bikarbónu, alebo opäť prášok do pečiva, zmiešajte ho s vodou a vytvorte opäť hustú pastu. Natrite ju na sklo a nechajte pôsobiť približne polhodinu. Potom všetko zotrite a vyleštite. Výsledok je naozaj fascinujúci.

ruraIMG_1132
blogdelorenna.blogspot

Priali by sme si, aby bolo takýchto účinných vychytávok viac. A to najmä v domácnosti.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), newsner.com