20+1 naozaj brilantných čistiacich trikov, s ktorými sa váš domov bude lesknúť! Trik č. 11 mi zachránil sporák!

Lucia Mužlová

Prednedávnom sme vám priniesli článok o skvelých trikoch, ako sa zbaviť prachu v domácnosti. Ak ste ho ešte nečítali, môžete tak spraviť tu. Taktiež ste mohli čítať aj o trikoch, ako si vyčistiť domácnosť bez chemikálii. Ak ste tak nespravili, prečítať si môžete tento článok aj tu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Určite mi dáte za pravdu, že je celkom dobrý pocit, keď máte v domácnosti poriadok. Musím sa však priznať a dúfam, že nebudem jediná, mnohokrát sa nám nechce a k upratovaniu môžeme mať dokonca aj odpor. Ja osobne už nemôžem upratovať v sobotu, pretože to tak bolo celé moje detstvo a už som na to jednoducho alergická. Radšej trávim víkend inak.

Dnes som si pre vás pripravila niektoré dômyselné triky, ktoré vám pri upratovaní pomôžu. Možno budete prekvapení, o koľkých ste dodnes ani len netušili. Ak by ste chceli podobné inšpirácie, stačí kliknúť sem.

Lesklé kohútiky

Postačí, ak papierové utierky alebo aj malé handričky namočíte do octu a priložíte na kohútik. 30 až 40 minút bude pokojne stačiť. Vodný kameň bude preč a kohútiky sa budú lesknúť ako nikdy predtým.


Znovu biela vaňa

Namočte vatu v save alebo bieliacom prostriedku na prádlo a priložte ich na zájdené miesta vo vani. Nechajte pôsobiť cez noc a následne opláchnite.


Odstraňovanie hrdze

Ak sa chcete zbaviť hrdze, rozrežte citrón na polovicu a jednu polovicu ponorte do soli. Potom už len stačí potrieť hrdzavé plochy, nechať pôsobiť a opláchnuť.


Lesklá vaňa

Naplňte vaňu s horúcou vodou a pridajte trochu kyslíkového bielidla. Nechajte vaňu cez noc napustenú. Ráno bude vaša vaňa vyzerať ako nová.


Mydlové škvrny v sprchovom kúte

Častokrát sa na skle v sprchovom kúte usadí mydlo a katastrofa nastáva, ak si to nevšimneme. Mydlo stvrdne a potom sa dosť ťažko odstraňuje. Ak sa aj vám prihodila takáto situácia, stačí, ak škvrny zničíte pomocou tvrdého štetca, napr. na farbu a pomocou akéhokoľvek čistiaceho prostriedku na sklo.


Čistenie žulových dosiek

Žulové dosky možno ľahko vyčistiť pomocou teplej vody a jemného čistiaceho prostriedku. Prípadne môžete vyskúšať tento roztok. Len zmiešajte 2 šálky teplej vody, 1/4 šálky liehu a 5-6 kvapiek prostriedku na riad.


Čistenie dlaždíc a kachličiek

Jednoduchý spôsob, ako odstrániť škvrny od vody a pleseň z dlaždíc, je použitie jedlej sódy.


Čistenie drezu

Začnite tým, že mokrý povrch drezu posypete trochou jedlej sódy. Potom pomocou čistiacej hubky namočenej v peroxide jemne pretierajte drez. Za pár minút sú všetky škvrny a zájdené zárezy preč.


Čistá mikrovlnka

Naozaj overený trik, ktorý funguje na 100%. Do mikrovlnky vložte polovicu citrónu alebo vytlačenú šťavu. Zapnite ju približne na jednu minútu. Potom už len stačí nečistoty utrieť.


Čistá rúra

Urobte si čistiacu pastu z 1 šálky jedlej sódy, 1 lyžice tekutého mydla a vody. Pasta by mala mať konzistenciu ako husté cesto na palacinky. Zmes naneste rovnomerne na rúru a nechajte pôsobiť čo najdlhšie, pokojne aj cez noc. Potom dočistite.


Plynový sporák

Stačí ak zmiešate jedlú sódu, peroxid vodíka a vodu. Pastu nechajte pôsobiť 10-15 minút a pomocou čistej utierky utrite. Sporák bude ako nový.


Doska na krájanie

Ak sa chcete zbaviť nečistôt z dosky na krájanie, stačí ak ju vyčistíte pomocou citróna a soli.


Škvrny na koberci

Najskôr si vytvorte čistiaci prostriedok, a to pomocou 1 dielu octu a 2 dielov vody. Utierku namočte v roztoku a aplikujte na škvrny. Cez škvrnu dajte utierku a po dobu cca 30 sekúnd cez ňu prechádzajte horúcou žehličkou.


Leštenie nerezu pomocou múky

Najskôr nerezový povrch vyčistite ako obvykle. Potom nasypte múku a jemne a pokračujte v čistení. Múku odstráňte handričkou.


 Bubon na práčke

Občas je dobré vyčistiť aj vnútro práčky, a teda bubon. Vytvorte si zmes vody, jedlej sódy a octu. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať gumovému tesneniu tesne pri dvierkach.


Škvrny na sedačke

Na škvrnu nasypte jedlú sódu a nechajte pôsobiť približne 20 minút. Potom sedačku jemne dočistite kefou a vysajte. Môžete použiť aj špeciálnu hadicu s kefkou, ktorú máte na vysávači.


Kožený nábytok

Kožený nábytok skvele vyčistíte pomocou krému na topánky. Použiť ho môžete na sedačky, taburetky, stoličky a podobne.


Obrazovky

Obrazovky zbavíte prachu pomocou kávových filtrov. Vyskúšajte a uvidíte sami.


Spálené riady

Panvice budú vyzerať ako nové, ak do nich nalejete ocot a privediete k varu. Nechajte variť približne 10-15 minút a nakoniec pridajte jedlú sódu. Dočistite handričkou.


Panvice a hrnce

Nasypte na panvicu soľ a dôkladne ju roztrite pomocou surového zemiaku. Potom opláchnite čistou vodou a vysušte. Na panvicu potom vylejte malé množstvo oleja a votrite do povrchu pomocou papierovej utierky. Panvicu dajte na najmenší plameň a nechajte ho tam po dobu asi 20 minút, aby sa olej vsiakol do povrchu. Dávajte si pozor, aby vám hrniec nezhorel.


Mriežka

Poznáte to. Aj keď vyčistíte váš sporák, mriežka väčšinou ostáva vždy špinavá.  Pozrite sa na jeden zaujímavý trik, ktorý vám pomôže dokonale vyčistiť túto mriežku.

 (Lucia M.), brightside.me

Najnovšie články