18 skvelých trikov, ako sa čo najjednoduchšie zbaviť nenávideného prachu v domácnosti

Lucia Mužlová

brightside.me

Ešte stále vás drží zvyk, že sa upratuje každú sobotu? A utierate aj prach? Čím menej prachu sa v domácnosti nachádza, tým sú jeho obyvatelia zdravší, a aj šťastnejší. Bohužiaľ, nie je to vždy také jednoduché. Pozrite sa na tieto rady a triky, ktoré vám pomôžu rýchlejšie a efektívnejšie bojovať s prachom v domácnosti. Len tak medzi nami, sú lacné a jednoduché. 

Detské vlhčené utierky

prach1
Kevin Jump

Ak sa rýchlo potrebujete zbaviť prachu, omrviniek, alebo nečistôt na klávesnici, všetko, čo k tomu potrebujete, sú detské vlhčené utierky. Výsledok je jednoducho skvelý.

Aviváž

prach2
The Krazy Coupon Lady

Aby prach nesadal tak rýchlo na povrch, je tu jeden jednoduchý trik. Zmiešajte 1 diel aviváže a 4 diely vody. Zmes nalejte do rozprašovača a vyčistíte všetko, čo potrebujete, dokonca aj zrkadlá. Skvelá pomôcka vhodná aj na obrazovky televízorov či notebookov.

Látkové rukavice

prach3
apartmenttherapy.com

Pár obyčajných látkových rukavíc vám môže pomôcť čistiť citlivé povrchy. Teraz už ľahko vyčistíte luster, lampy, sklenené doplnky a sošky. Tkanina zachytáva prach a čistenie je oveľa jednoduchšie.

Jemné štetce

prach4
namaste-beauty.com

Ak chcete odstraňovať prach v ťažko dostupných miestach, štetce s prírodnými štetinami sú ideálna voľba. Sú takisto vhodné aj na čistenie vzácneho nábytku či obrazov.

Staré ponožky

prach5
The Krazy Coupon Lady/Gem

Pomocou čistej, i keď starej ponožky, môžete vyčistiť napríklad žalúzie. Ponožku dajte na mop a zbavte sa tak prachu pod posteľou či na nábytku.

Papierová rolka

prach6
imgur.com

Už keď som sa pozrela na tento obrázok, tak som si povedala, prečo som na to neprišla ja. Ak potrebujete vysať prach na nedostupných miestach, papierová rolka je ideálna, pretože ju môžete danému povrchu prispôsobiť. Oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie ako čistiť to zubnou kefkou, no nie?

Čistite od hora nadol

prach7
wanelo.com

Aby sa zabránilo prachu padajúcemu z poličky na poličku, utierajte ho smerom zhora nadol. Upratovanie vám tak zaberie oveľa menej času a vy nebudete musieť prechádzať poličky dvakrát.

Úroveň vlhkosti

prach8
doityourself.com

Aby nedochádzalo k hromadeniu prachu vo veľkých množstvách, mali by ste udržiavať hladinu vlhkosti na 40 až 50%. V tomto vám však pomôžu len špeciálne merače vlhkosti vzduchu.

Žiadne výstavky

prach
pinterest.com

Ak nechcete utierať prach celý deň, mali by ste mať na výstavke čo najmenej suvenírov a zbytočností. Čím menej vecí vystavujete, tým viac pôsobí váš domov čistým dojmom. Ak máte predsa len zbierku suvenírov, ktorých sa nechcete zbaviť, umiestnite ich do zasklenej vitrínky.

Nezabúdajte na záclony

prach10
bobvila.com

Často zabúdame práve na záclony, ktoré sú plné prachu. Je lepšie ich aspoň dvakrát do roka oprať, prípadne zaniesť do čistiarne. Každý mesiac by ste ich však mali povysávať.

Zatvárajte okná

prach11
gutterscharleston.com

Ak nechcete, aby sa u vás prášilo alebo aby vzduch neustále cirkuloval, budete musieť zatvoriť okná. samozrejme, je dobré niekoľkokrát denne doma vetrať, no otvorené okná by ste mali mať najmä v noci.

Čistite aj rastliny

prach12
daisiesandpie.co.uk

Izbové rastliny sú pľúca vášho bytu, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s prachom. Ak pravidelne umývate všetky rastliny v kúpeľni, budú účinnejšie pri čistení vzduchu.

Parné čistenie kobercov

prach13
oxygenie.ca

Čím menej kobercov máte, tým čistejší je váš byt. Ak sa kobercov predsa len neviete zbaviť, mali by byť menšie a len pod veľkým nábytkom, ako napr. pod posteľou. Vysávať by ste ich mali raz týždenne, no nezabúdajte, že čistiť parou by ste ich mali aspoň raz za mesiac. Prach sa v opačnom prípade hromadí hlboko vo vláknach.

Čistiaci valček

prach14
The Krazy Coupon Lady

Valec s adhéznym povrchom zvláda čistenie lámp, dekoračných vankúšov a ďalších látkových povrchov.

Zmopujte to

prach15
lifeshouldcostless.com

Čistíte namokro? Dobre robíte. Vzduch je oveľa dýchateľnejší a nezabúdajte, že utieranie prachu namokro je o 90% účinnejšie. Ak si máte vybrať medzi mokrým a suchým čistením, zvoľte si radšej to mokré. Stropy a steny sú taktiež dôležité. Aby sa zabránilo usadzovaniu prachu, mali by ste ich čistiť aspoň raz za pár mesiacov.

Oblečenie v ochranných vakoch

prach16
howtobuildit.org

Oblečenie, prikrývky, vankúše pre hostí, vlnené deky – to všetko je hlavným zdrojom prachu v dome. Aby sa minimalizovalo množstvo prachu, majte tieto veci uskladnené v špeciálnych vakoch.

Alkohol na žiarovky

prach17
The Krazy Coupon Lady

Prach zo žiaroviek odstránite pomocou alkoholu. Stačí ak len trochu namočíte handru v alkohole a pretriete žiarovku. Keď zbadáte ten rozdiel, už to nebudete robiť inak.

Vosk

prach18
apartmenttherapy.com

Neodporúča sa používať vosky a laky priamo na nábytok. Ak tak urobíte, prach sa bude hromadiť ešte viac. Vždy by ste mali ochranné vosky aplikovať pomocou handričky či utierky a najmä vo veľmi malých množstvách.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me

1
Komentovať