Zdravie spotrebičov vám pomôže ušetriť na elektrine. Toto sú jednoduché tipy, ktoré môžete využiť

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

V poslednej dobe sa na webových stránkach a sociálnych sieťach objavilo množstvo tipov, ako čo najviac ušetriť. S tým však súvisí aj údržba elektrických spotrebičov, ktoré máte doma. 

Odstraňovanie vodného kameňa, ale aj výmena filtrov či starých spotrebičov. To je len niekoľko tipov, ktoré poznáte takmer všetci. Možno množstvo z týchto trikov a tipov ovládate, no nikdy nie je na škodu si ich pripomenúť a vyvarovať sa rôznym chybám, ktoré vám môžu uškodiť.

Nedržte si staré spotrebiče

Je pravdou, že sme naučení nevyhadzovať veci, ktoré fungujú a určite sa ich nezbavovať. Čo sa však týka spotrebičov, je vždy dôležité dbať na to, aby boli v čo najlepšom stave. Aj keď máte doma starý spotrebič, ktorý navonok funguje, neznamená to, že v konečnom dôsledku nemíňa príliš veľa elektriny. Nižšia spotreba nových spotrebičov vám pomôže ušetriť na elektrine.

Foto: unsplash

Pozor na vodný kameň

Viete, ako často odstraňujete vodný kameň z kanvice či z kávovaru? Vodný kameň im môže poriadne uškodiť, keďže sa voda dlhšie zohrieva a teda míňa oveľa viac elektriny. Nezabudnite vaše spotrebiče poriadne čistiť, najjednoduchšie octom.

Tesnenia sú dôležité

Pokiaľ vám dobre netesní rúra, môže z nej počas pečenia unikať teplo. Opäť je to podobné ako pri kanvici, rúra sa musí zohrievať viac a teplo vám zbytočne uniká. Podobne je to však aj na chladničke či mrazničke.

Foto: unsplash

Zdravie chladničky a mrazničky

Ako často odmrazujete mrazničku? Nuž, toto je určite niečo, čomu sa mnohí ľudia vyhýbajú a hlavne preto, lebo majú často chladničku aj mrazničku plnú. Nezabúdajte však na to, že ak ich chcete zachovať zdravé a zároveň ušetriť na účtoch za elektriku, mali by ste to robiť pravidelne.

Pravidelné čistenie

Aby vám všetky spotrebiče v domácnosti fungovali tak, ako majú fungovať, jednoznačne ich potrebujete udržiavať čisté. K tomu patrí aj údržba práčky či sušičky bielizne, čistenie filtrov taktiež aj na umývačke riadu. Ak budete tieto procesy zanedbávať, môže sa vám stať, že spotrebiče budú svoju údržbu vykonávať zbytočne dlho a mať oveľa väčšiu spotrebu.