Východné kultúry sú známe rôznorodými filozofiami a múdrosťami. V tom najlepšom zmysle slova. Akokoľvek je naša európska myseľ nastavená inak, musíme uznať, že ázijské národy majú veľa do seba a prejavuje sa to v mnohom. Aj v ich životoch.
Japonsko malo v očiach sveta vždy osobitý rešpekt pre svoju kultúru, tradície či medicínu. Dôkazom japonskej húževnatosti je aj doktor Shigeaki Hinohara, ktorý žil šťastných 105 rokov a do posledného dňa pracoval na klinike. V Japonsku hovoria, že takého múdreho človeka ich krajina už dlho nemala a zrejme ešte ani dlho mať nebude. Odporúčania doktora Hinoharu sú plné ľahkosti, jednoduchosti a bezhraničného milosrdenstva voči okoliu. Prečítajte si jeho rady a inšpirujte sa podobne, ako sme sa inšpirovali aj my.
Bavte sa!
Radosť prináša podľa Hinoharu viac úžitku ako jedlo či spánok. „Človek nedostáva energiu z jedla alebo zo spánku, ale zo zábavy. Spomeňte si, ako sme sa v detstve zabávali, až sme zabudli aj jesť a vôbec sme netúžili spať. U dospelých je to to isté, ibaže sú pohodlnejší. Nevyčerpávajte telo nadmernou konzumáciou jedla a dlhým spánkom.“
Jedzte striedmo!
Japonci sú zvyknutí jesť striedmo. Na raňajky obvykle pijú len šálku kávy alebo čaju, doobeda mlieko alebo hustý ovocný džús. Doktor Hinohara tvrdí, že ak je človek zaneprázdnený, nepotrebuje ani jedlo. Na večeru je podľa neho najlepšie jesť zeleninu a ryby. Mäso by mali podľa neho ľudia obmedziť na dva dni v týždni.
Plánujte dopredu!
Podľa doktora Hinoharu je plánovanie veľmi dôležité, pretože myšlienky sú podstatné. Ak ich máme, neostáva nám čas pozerať sa do minulosti a ani ktovieako riešiť budúcnosť. Pri plánovaní sa človek navyše nikdy nestratí.
Neľutujte sa!
Fyzická námaha nie je na ľutovanie, ale na radosť. Doktor Hinohara tvrdí, že ak by každý človek vymenil výťah za schody alebo začal pravidelne trikrát do týždňa chodiť na prechádzky, bolo by oveľa menej depresií, chorôb, náhlych úmrtí či hnevu.
Bolesť nič nie je!
Bolieť vás niečo bude vždy. Ak nie na tele, tak na duši. a práve preto by malo byť podľa Hinoharu aj v nemocniciach viac zábavy, hudby, tanca a dokonca tam, kde je to možné, aj zvierací „lekári“. Arte terapia alebo animoterapia pomohla prepnúť pozornosť už nejednému ubolenému pacientovi na krajšie a lepšie myšlienky než sú boliestky.
Veda ako umenie!
„Neuznávam zložité vzorce a abstraktné frázy, ktorým rozumejú len odborníci v odboroch. Treba si uvedomiť, že choroby sú úzko spojené s ľudskou dušou. Odborný slovník ešte nikomu nikdy nepomohol, ibaže pacientov vyľakal. Nepoužívajme veľké slová na to, aby mali ľudia pocit, že sme viac.“
Doktor Shigeaki Hinohara zomrel len nedávno. Poslednýkrát sa vybral do nemocnice 18. júla 2017. Dovtedy bol primárom na Medzinárodnej klinike sv. Lukáša v Tokiu, kde vykonával prax a prijímal nových a nových pacientov. Po jeho smrti nazreli do jeho notebooku a mal naplánovaných celých 5 mesiacov dopredu!
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku