12 rastliniek, ktoré sú špeciálne určené do kuchyne. Nielenže sú krásne a rozžiaria váš byt, navyše sú aj veľmi užitočné!

Mary

Nič tak nespestrí a nezútulní váš domov ako rastliny. Rôzne kvietky vo vázach či kvetináčoch vyčaria nie len úsmev na perách, ale aj spokojnosť a radosť. Či už máte radi farebné kvety, alebo iba zelené lístky, určite by ste ich mali umiestniť do kuchyne. Predsa len sa tam väčšina z nás zdŕža najviac, tak prečo si tento priestor neskrášliť? 

kvety 1
sovkusom.ru

V kuchyni sa vám budú jednoznačne najlepšie pestovať práve exotické rastliny. Je to preto, že sa v kuchyni najviac striedajú teploty, či už pečiete, varíte alebo iba umývate riad, dochádza tu k rôznym teplotným zmenám.

Rastliny, ktoré sa najviac hodia do kuchyne sú práve tieto:

# Zelenec chochlatý je určite na prvom mieste. Má krásne sfarbenie listov, aj keď pôsobí veľmi jednoducho, bude vašu kuchyňu krásne zdobiť. Okrem iného aj perfektne čistí a zvlhčuje vzduch, čo v kuchyni určite uvítajú najmä majitelia plynových sporákov. Či už ho umiestnite na parapetu, kuchynskú skrinku, alebo ho zavesíte – bude vždy vyzerať skvele.

kvety 2
sovkusom.ru

# Aglaonéma tak isto ako predošlá rastlina napomáha čistiť vzduch od rôznych škodlivín. Rastie síce pomaly ale o to viac vás bude tešiť keď úplne vyrastie. Ďalšou veľkou výhodou tejto rastliny je čistenie – má veľké široké listy, z ktorých budete môcť veľmi jednoducho zotrieť všetky nečistoty.

kvety 3
sovkusom.ru

# Šplhavnice alebo Potosovec patrí taktiež medzi rastliny, ktoré čistia vzduch. Je nenáročný na pestovanie, preto ho môžete umiestniť aj do iných izieb ako len do kuchyne. Tento druh rastliny dodá vašim izbám naozaj prekrásny vzhľad.

kvety 4
sovkusom.ru

# Sanseviera ako aj svokrine jazyky je ideálna rastlina najmä do tmavých rohov vašej kuchyne, dokonale odoláva teplotným zmenám, vysokým aj nízkym teplotám. Ak ste milovníkmi minimalizmu, určite si túto rastlinu zamilujete.

kvety 5
sovkusom.ru

# Geránium často prezývaný aj ako slovenské trvalky je krásne kvitnúca a najmä nenáročná rastlina, ktorá vašu kuchyňu krásne rozžiari. Pri správnej starostlivosti dokáže kvitnúť celý rok.

kvety 6
sovkusom.ru

# Orchidea sa stala v poslednej dobe veľmi obľúbenou rastlinou a vidíme ju už takmer v každej domácnosti. Nemala by chýbať ani u vás doma, najmä v kuchyni. Skvele vynikne na parapetách, hlavne na západnej a východnej strane.

kvety 7
sovkusom.ru

# Cyklamén je tak isto ako Geránium nenáročný kvietok, ktorý vaše okná nie len, že skrášli ale aj nádherne vyfarbí. Najlepšie však je, že z tejto rastliny máte na výber zo širokej škály farieb, takže si určite vyberiete.

kvety 8
sovkusom.ru

# Okrasné papričky sú dokonalou dekoráciou a určite by nemali chýbať ani vo vašej kuchyni. Presvedčte sa sami.

kvety 9
sovkusom.ru

# Kávovník je pre Slovensko síce netypickou rastlinou, ale s trochou trpezlivosti vás bude určite veľmi tešiť. Tak isto ako aj papričky, kávovník má svoj netypický zjav, ktorý sa do vašej kuchyne bude určite hodiť.

kvety 10
sovkusom.ru

# Citrusovník je skvelou alternatívou ak máte radi vôňu citrónu či mandariniek. Okrasné listy a stonky na tejto rastline pôsobia naozaj skvele. Ak máte slnečné miesto kde nemáte čo dať, určite pouvažujte nad malým citrónovníkom.

kvety 11
sovkusom.ru

# Sukulenty, kaktusy, agáve, aloe vera sú všetko rastliny, ktoré do vašej kuchyne určite taktiež zapadnú. Ich údržba je veľmi jednoduchá, najlepšie však je, že nepotrebujú veľa miesta a môžete ich umiestniť prakticky kdekoľvek.

kvety 12
sovkusom.ru

# Bylinky sú skvelou alternatívou ak radi pri varení používate čerstvé bylinky. Vytvorte si na parapete mini bylinkovú záhradku. Nie len, že bude vyzerať nádherne, budete ju môcť používať pri každom varení bez toho, aby ste museli utekať do obchodu.

kvety 13
sovkusom.ru

Kvety, ktoré by ste zo svojej kuchyne mali odstrániť.

Príliš aromatické, silne voňajúce kvety ako ľalie či hyacinty by ste mali zo svojej kuchyne určite premiestniť na iné miesto. Vône týchto rastlín sa totiž príliš miešajú s vôňou jedla čo môže viesť k rôznym následkom.

kvety 14
sovkusom.ru

Z naozaj pochopiteľných dôvodov by v kuchyni nemali byť umiestnené ani kvety, ktoré sa vyznačujú svojou jedovatosťou, sú to napríklad azalky či prýštec.

kvety 15
sovkusom.ru

Výber kvetov do kuchyne je celkom jednoduchý. Pozerajte sa na to, aké vlastnosti a výhody vám ponúkajú rastliny, či sú jedovaté, či nemajú príliš silnú vôňu. Zamerajte sa ale hlavne na to, či sa páčia vám. Aké rastliny máte v kuchyni vy a aké skúsenosti s nimi máte? Podeľte sa s nami o ne v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), sovkusom.ru