12 rodín, 12 krajín a 12 rôznych domácností. Takto žijú ľudia z rôznych vrstiev spoločnosti a takéto majú sny

Lucia Mužlová

Zaujíma vás, ako žijú ľudia vo svete? Bohatí, chudobní ale aj tí, ktorí sú akosi medzi tým? Krajina od krajiny sa líši. Niekde vyžijete zo 400 eur mesačne, inde vám nestačí ani 2000. My sme na internete narazili na zaujímavú internetovú stránku, ktorá dovolí každému návštevníkovi vstúpiť do domácností ľudí z rôznych kútov sveta. Do domov bohatých, ale aj tých najchudobnejších, ktorí žijú neraz vo veľmi ťažkých podmienkach. Zo stránky Gapminder sme pre vás pripravili prierez 12 domácností, ktoré vám ukážu ako žijú ľudia v rôznych kútoch našej planéty. Pre úplnosť ešte uvádzame, že jednotlivé rodiny nepoukazujú na priemerný príjem v danej krajine, ale sú vybraté náhodne.

Bangladéš, mesačný príjem: 80€

Rodina Mondolovcov žije neďaleko najväčšieho a hlavného mesta krajiny – Dháka. Určite viete, že životná úroveň v Bangladéši nie je veľmi vysoká. Inak to nie je ani v tejto rodine. Hlava rodiny Jamaluddin má 34 rokov je farmárom a pracuje asi 70 hodín týždenne. Mesačne mu táto práca prinesie asi 80€. V jednej domácnosti žije spolu so svojou manželkou, dvomi deťmi a ich babičkou. Spoločne žijú v slamenom dome s plechovou strechou, kde nemajú žiadnu elektrinu. Snívajú, že jedného dňa budú mať skutočný a krásny dom.

Luc Forsyth
Luc Forsyth

Čína, mesačný príjem: 124€

Wangwenmei Liang (68) žije so svojou vnučkou v provincii Guijang. Pracuje ako farmárka. Jej syn a jeho manželka sú takisto farmári, ale pracujú v inej provincii. Spoločne všetci traja zarobia asi 124€, pričom si týždenne odrobia 258 hodín. Ich domov sa nachádza vnútri akejsi jaskyne, kde ich predkovia žili už aj pred 100 rokmi. Od toho času sem síce natiahli elektrinu, no tá často vypadáva a je nutné ju neustále opravovať. Nešetria si žiadne peniaze, veď ani nemajú aké. Ich jediným snom je nikdy nehladovať.

Jonathan Taylor
Jonathan Taylor
Jonathan Taylor

Kórejská republika, mesačný príjem: 786€

Sang Seup je farmár z juhokórejského vidieka. Jeho mesačný príjem je v prepočte 800 eur, ale vo vyspelej Kórejskej republike to vôbec nie je tak veľa, ako sa to môže zdať nám. Sang má 75 rokov, žije sám v jednoduchom dome s elektrinou, plynovým sporákom a pitnou vodou. Má všetko čo v živote potrebuje. Sny nemá žiadne, no počas života veľa cestoval. Navštívil aj Seattle v USA a jeho najväčším potešením je jeho motorka.

Luc Forsyth
Luc Forsyth

Zimbabwe, mesačný príjem: 32€

Rodina Majuru žije neďaleko hlavného mesta Harare, v jednoduchom dome, kde nemajú žiadnu elektrinu ani záchod. Oberton, hlava rodiny, má 38 rokov a pracuje v oblasti predaja a služieb. Mesačne zarobí asi 32€. Jeho žena Rutendo pracuje na pôde, ktorú majú pri dome. Ich 4 deti chodia do školy, zbierajú drevo a vodu. Peňazí veľa nenašetria. Čo im ostane po nákupe potrebných potravín, minú na školské pomôcky. Snívajú, že si jedného dňa budú môcť dovoliť nejaký dobytok.

Zoriah Miller
Zoriah Miller

Nigéria, mesačný príjem: 116€

Bennadette Shemade žije v Makoku v Nigérii spolu so svojimi 8 deťmi. Bennadette a jej dvaja najstarší, už plnoletí synovia sú rybári. Mesačne spolu zarobia takmer 120€. Ostatných 6 detí chodí do školy. Bývajú v maličkom dome, ktorý má deravú strechu a žiadnu elektrinu. O záchod sa delia spolu s ďalšími dvomi rodinami. Ich najobľúbenejší majetok je rodinný fotoalbum. Dúfajú, že sa im čoskoro podarí opraviť deravú strechu a snívajú o tom, že si raz budú môcť dovoliť nejaký pozemok, kde si postavia nový domov.

Johan Eriksson
Johan Eriksson

Tanzánia, mesačný príjem: 989€

Walugembeovci žijú v Dar es Salaam významnom prístave východnej Afriky, kde je životná úroveň oveľa vyššia ako v predchádzajúcich afrických krajinách. 35-ročný Francis pracuje ako vysokoškolský učiteľ a poradca v enviromentalistike. Jeho žena Penina pracuje v rovnakom obore. Spoločne majú dve deti, s ktorými žijú v dvojizbovom dome, ktorý im hradí zamestnávateľ. Walugembeovci majú aj vlastnú upratovačku, iba 17-ročnú Lois. Snívajú o tom, že si jedného dňa kúpia auto, vďaka ktorému by mohli cestovať na dovolenky.

Moa Karlberg

Haiti, mesačný príjem: 36€

Thomas Jacques je poľnohospodár z Haiti kde žije spolu so svojou manželkou a dvoma deťmi. Rodina žije v jednoduchom jednoizbovom dome, kde nemajú elektrinu, WC ani tečúcu vodu. Najbližšia pitná voda je približne hodinu chôdze od ich domu. Snívajú o jedinom. O krajšom a lepšie vybavenom domove.

Zoriah Miller
Zoriah Miller

USA, mesačný príjem: 4378€

Bryan Howard so svojou manželkou Christinou a dvomi deťmi žijú spoločne v 4-izbovom dome v štáte Colorado. Bryan je obchodným riaditeľom vinárskej firmy a mesačne zarobí takmer 4400 eur. V dome majú všetko čo potrebujú, od elektriny až po neobmedzené množstvo teplej vody. Na potraviny minie rodina asi 30% svojich mesačných príjmov. Rodina často cestuje na dovolenky po celom svete. Navštívili už Japonsko, Jakartu či Indonéziu. Momentálne šetria na auto pre ich 15 ročnú dcéru no ich snom je kúpiť si jedného dňa rekreačný dom.

Zoriah Miller

Mexiko, mesačný príjem: 5971€

Armando a Silvia Ortizovci žijú na Kalifornskom polostrove v Mexiku. Armando je manažér hotelu, Silvia sa stará o domácnosť. Spoločne žijú v 4-izbovom dome, na ktorý si zobrali hypotéku a mesačne tak splácajú asi 1546€. Momentálne šetria na vlastné auto a dúfajú, že si raz založia svoj vlastný malý podnik.

Daniela Ortiz
Daniela Ortiz

Rumunsko, mesačný príjem: 153€

Ildiko Mezei má 37 rokov. Žije v osade v blízkosti stredne veľkého mesta v Rumunsku v jednej domácnosti so svojimi 7 deťmi a mamou. Ildiko je nezamestnaná a žije z podpory, ktorá sa pohybuje okolo 150€. Ešte pred niekoľkými rokmi žili v 4-izbovom dome s vodou, elektrinou a WC. Dnes je to však minulosťou a všetci deviati žijú v maličkom domčeku s jedinou izbou. Ich jediným snom je odsťahovať sa…

Roland Zsigmond

Francúzsko, mesačný príjem: 2725€

Rodina Moulefera žije na juhozápade Francúzska. Caroline je architektka a jej manžel Simo technik. Spoločne s dvomi deťmi žijú v 4-izbovom dome, na ktorý si zobrali pôžičku vo výške 116-tisíc eur. Z času na čas si dovolia menšiu dovolenku, naposledy boli v Maroku. Nešetria na nič výnimočné, ani nemajú žiadne „nákupné“ sny. Aj keď Caroline priznáva, že túži po luxusnom a pohodlnom kresle.

Ivan Guilbert

Švédsko, mesačný príjem: 4597€

Jonas Västibacken a jeho manželka Tove pracujú obaja na manažérskych pozíciách. Žijú so svojimi dvomi synmi v 4-izbovom dome pri švédskom meste Uppsala. Z mesta sa odsťahovali preto, aby boli bližšie k prírode. Kupujú si asi 90% potrebných potravín, no malú časť si vypestujú aj sami v záhradke. Za najcennejší majetok považujú rodinný fotoalbum a snívajú o novom aute. Najskôr si však kúpia novší fotoaparát.

Moa Karlberg
Moa Karlberg

zdroj: babskeveci.sk (Lukáš M.), gapminder.org

0
Komentovať