Ešte stále vás drží zvyk, že sa upratuje každú sobotu? A utierate aj prach? Čím menej prachu sa v domácnosti nachádza, tým sú jeho obyvatelia zdravší, a aj šťastnejší. Bohužiaľ, nie je to vždy také jednoduché. Pozrite sa na tieto rady a triky, ktoré vám pomôžu rýchlejšie a efektívnejšie bojovať s prachom v domácnosti. Len tak medzi nami, sú lacné a jednoduché.
Detské vlhčené utierky
Ak sa rýchlo potrebujete zbaviť prachu, omrviniek, alebo nečistôt na klávesnici, všetko, čo k tomu potrebujete, sú detské vlhčené utierky. Výsledok je jednoducho skvelý.
Aviváž
Aby prach nesadal tak rýchlo na povrch, je tu jeden jednoduchý trik. Zmiešajte 1 diel aviváže a 4 diely vody. Zmes nalejte do rozprašovača a vyčistíte všetko, čo potrebujete, dokonca aj zrkadlá. Skvelá pomôcka vhodná aj na obrazovky televízorov či notebookov.
Látkové rukavice
Pár obyčajných látkových rukavíc vám môže pomôcť čistiť citlivé povrchy. Teraz už ľahko vyčistíte luster, lampy, sklenené doplnky a sošky. Tkanina zachytáva prach a čistenie je oveľa jednoduchšie.
Jemné štetce
Ak chcete odstraňovať prach v ťažko dostupných miestach, štetce s prírodnými štetinami sú ideálna voľba. Sú takisto vhodné aj na čistenie vzácneho nábytku či obrazov.
Staré ponožky
Pomocou čistej, i keď starej ponožky, môžete vyčistiť napríklad žalúzie. Ponožku dajte na mop a zbavte sa tak prachu pod posteľou či na nábytku.
Papierová rolka
Už keď som sa pozrela na tento obrázok, tak som si povedala, prečo som na to neprišla ja. Ak potrebujete vysať prach na nedostupných miestach, papierová rolka je ideálna, pretože ju môžete danému povrchu prispôsobiť. Oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie ako čistiť to zubnou kefkou, no nie?
Čistite od hora nadol
Aby sa zabránilo prachu padajúcemu z poličky na poličku, utierajte ho smerom zhora nadol. Upratovanie vám tak zaberie oveľa menej času a vy nebudete musieť prechádzať poličky dvakrát.
Úroveň vlhkosti
Aby nedochádzalo k hromadeniu prachu vo veľkých množstvách, mali by ste udržiavať hladinu vlhkosti na 40 až 50%. V tomto vám však pomôžu len špeciálne merače vlhkosti vzduchu.
Žiadne výstavky
Ak nechcete utierať prach celý deň, mali by ste mať na výstavke čo najmenej suvenírov a zbytočností. Čím menej vecí vystavujete, tým viac pôsobí váš domov čistým dojmom. Ak máte predsa len zbierku suvenírov, ktorých sa nechcete zbaviť, umiestnite ich do zasklenej vitrínky.
Nezabúdajte na záclony
Často zabúdame práve na záclony, ktoré sú plné prachu. Je lepšie ich aspoň dvakrát do roka oprať, prípadne zaniesť do čistiarne. Každý mesiac by ste ich však mali povysávať.
Zatvárajte okná
Ak nechcete, aby sa u vás prášilo alebo aby vzduch neustále cirkuloval, budete musieť zatvoriť okná. samozrejme, je dobré niekoľkokrát denne doma vetrať, no otvorené okná by ste mali mať najmä v noci.
Čistite aj rastliny
Izbové rastliny sú pľúca vášho bytu, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s prachom. Ak pravidelne umývate všetky rastliny v kúpeľni, budú účinnejšie pri čistení vzduchu.
Parné čistenie kobercov
Čím menej kobercov máte, tým čistejší je váš byt. Ak sa kobercov predsa len neviete zbaviť, mali by byť menšie a len pod veľkým nábytkom, ako napr. pod posteľou. Vysávať by ste ich mali raz týždenne, no nezabúdajte, že čistiť parou by ste ich mali aspoň raz za mesiac. Prach sa v opačnom prípade hromadí hlboko vo vláknach.
Čistiaci valček
Valec s adhéznym povrchom zvláda čistenie lámp, dekoračných vankúšov a ďalších látkových povrchov.
Zmopujte to
Čistíte namokro? Dobre robíte. Vzduch je oveľa dýchateľnejší a nezabúdajte, že utieranie prachu namokro je o 90% účinnejšie. Ak si máte vybrať medzi mokrým a suchým čistením, zvoľte si radšej to mokré. Stropy a steny sú taktiež dôležité. Aby sa zabránilo usadzovaniu prachu, mali by ste ich čistiť aspoň raz za pár mesiacov.
Oblečenie v ochranných vakoch
Oblečenie, prikrývky, vankúše pre hostí, vlnené deky – to všetko je hlavným zdrojom prachu v dome. Aby sa minimalizovalo množstvo prachu, majte tieto veci uskladnené v špeciálnych vakoch.
Alkohol na žiarovky
Prach zo žiaroviek odstránite pomocou alkoholu. Stačí ak len trochu namočíte handru v alkohole a pretriete žiarovku. Keď zbadáte ten rozdiel, už to nebudete robiť inak.
Vosk
Neodporúča sa používať vosky a laky priamo na nábytok. Ak tak urobíte, prach sa bude hromadiť ešte viac. Vždy by ste mali ochranné vosky aplikovať pomocou handričky či utierky a najmä vo veľmi malých množstvách.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku