30-ročnému mužovi diagnostikovali leukémiu. Jeho status zasiahol celé Slovensko, najmä jeho manželku

Lucia Mužlová

Foto: pexels

Človek počas života narazí na mnohé prekážky. Niektoré sú jednoduchšie, iné nám navždy zmenia život. Potom sú tu také, vďaka ktorým sa zmeníme. Nazrieme do svojho vnútra a uvedomíme si skutočné hodnoty nášho života. Keď však do života príde zákerná choroba, zrazu sa zmení úplne všetko.

Článok pokračuje pod videom ↓
Foto: flickr (digital cat)

Nedávno sa na stránke Priznania žien objavil príspevok od muža. Je to trochu nezvyčajné, pretože prispievateľkami sú prevažne ženy. Príspevok je dlhý, no čítate ho so zatajeným dychom. Mladému, len 30-ročnému mužovi diagnostikovali akútnu leukémiu. Šok bol obrovský a ako to už býva, nečakaný. Muž však svoju pozornosť obrátil celkom inam. K svojej manželke. Jeho status počas sviatkov milovalo celé Slovensko.

„Ahojte všetci nechcem sa tu sťažovať ani sa nechcem vyplakávať chcel by som pochváliť a poďakovať mojej drahej Manželke že stoji pri mne v tejto ťažkej chvíli . V júli som oslávil 30 rokov a hneď na to sa mi úplne zmenil svet diagnostikovali mi Akútnu leukémiu, bol som na hranici života ostávalo mi par dní života, moja snúbenica (už terajšia manželka) stala a stojí celý čas pri mne prežívala a aj prežíva asi najhoršie chvíle svojho života.

Všetko sa zmenilo v priebehu 24 hodín

V priebehu 24 hodín som sa dostal do nemocnice ale to som ešte netušil že tam ostanem cely ďalší mesiac, tak ako veľa ľudí ktorý keď sú zdraví tak veľmi nezabŕdajú do onkologickej problematiky a ani nad tým nerozmýšľajú som sa za 24 hodín stal onko pacientom. Prvé dni boli najhoršie dni v mojom živote. Chorý, sám, v nemocnici som myslel že je predo mnou posledný mesiac v mojom živote a že už bude po mne. Keď mi doktorka oznámila že začíname s chemoterapiou že je to jediná možná liečba bol som ešte viac v strese nakoľko som ani nemal potuchy čo to vlastne znamená. Nasledovalo 7 dní vysokodávkovanej chemo. Nejedol som behom 14-ti dní som zhodil 16 kg,(našťastie bolo z čoho) obišli ma aj iné problémy sprevádzajúce chemo.

Všetko vyzeralo nádejne

Ďalších 20 dni som ostával v nemocnici a mal som čas na rozmýšľanie čo bude ďalej, rozoberal som naše plány, dom v rekonštrukcii ,pn-ka a nemožnosť sa podieľať na ďalšom postupe na rekonštrukcii domu, ktorý sme si kúpili a pomaly prerábali. Nakoľko mam skvelú rodinu a kamarátov všetci ochotne pomohli a pomáhajú. Prve výsledky boli v cca mesiac po prvej chemo, prebehla úspešne. Hovoril som si ešte párkrát a budem pripravený na transplantáciu kostnej drene. Aspoň som si to myslel. Druhú chemo som zvládal psychicky lepšie, snúbenica stále každý den v nemocnici za mnou.

So svadbou už nechcel čakať

Pochopil som, že stále vo svojom živote som hovoril, že máme čas sa zobrať že máme čas mať deti a zrazu v nemocnici, keď stojíte na hranici života a smrti prídete na to, že toho času v tom živote tak veľa nieje a že čas je veľmi relatívny pojem. Počas druhej chemo mi našli darcu. Keď ma pustili po 28 dňoch z nemocnice druhýkrát, bol som pozitívne naladení na vlnu, že všetko bude v poriadku spravili sme malú rýchlu svadbu, a bol to jeden z najkrajších dní v mojom živote, transplantácia v BA dohodnutá, predtransplantačné vyšetrenia spravené už stačilo len prísť, zvládnuť to a vydržať potransplantačné obdobie, aspoň to sme si mysleli.

Transplantácia nebola možná

14 dní pred nástupom na transplantáciu som mal posledné vyšetrenie, záver veľmi nepriaznivý, choroba sa opäť vrátila v plnej sile takže z transplatu nič. Miesto toho som nastupoval opäť do nemocnice na chemo. Mal som 4 dni aby som si to dal v hlave dokopy, moja manželka stála pri mne najviac ako vedela, ale pri každom jednom dotyku pri každej jednej myšlienke na to, že sa to skomplikovalo, nám obom vyšli slzy. Dnes mam po tretej chemo. 7 dní som doma užívam si každú jednu chvíľu, neviem čo má čaká ďalej, ale viem, že tá žena, ktorá sa mi pred rokmi dostala do môjho srdca (a asi aj ja do jej) stojí pri mne v týchto ťažkých časoch za čo jej veľmi ĎAKUJEM.

Iní také šťastie nemajú

Momentálne som rád, že budeme na Vianoce spolu, niektorý moji spolupacienti na Vianoce toľko šťastia nemajú. A uvidíme čo bude po novom roku. V každom prípade verím, že všetko dobre dopadne, a že budeme spolu ďalších xy rokov šťastní. Aj keď ja si momentálne užívam (14 dní slobody), manželka sa musí obracať, aby sme nejako prežili, ale ja jej to všetko vynahradím a budem pri nej vždy stáť. Užívajte si blízkych, kým sú s vami lebo skutočnú hodnotu uvidíte až keď tu nebudú. Pekné sviatky.“