Počas pandémie koronavírusu sa svetom šíria mnohé „špeciálne“ teórie o jeho pôvode či vhodnom spôsobe boja proti nemu. Americké krajne pravicové a konšpiračné médiá napríklad už niekoľko týždňov propagujú teóriu, podľa ktorej sa koronavírus šíri pomocou mobilných 5G sietí a ide o komplot svetových vlád proti svojim občanom.
Nemenej pozoruhodnou je aj teória, podľa ktorej je pomoc proti nákaze koronavírusom a ochoreniu COVID-19 úplne jednoduchá – stačí piť veľa alkoholu, ideálne tvrdého, a ten už nákazu „vypáli“. Na túto fámu už musela zareagovať aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá k nej v utorok vydala oficiálne vyhlásenie a v ňom konštatuje, že je to čistý výmysel. „Strach a dezinformácie vyprodukovali nebezpečný mýtus, že konzumácia tvrdého alkoholu môže zabiť COVID-19. Lenže nemôže,“ uvádza sa vo vyhlásení WHO.
Koronavírus je smrteľnejší než prasacia chrípka
Organizácia naopak upozorňuje, že veľké nebezpečenstvo predstavuje práveže nadmerné pitie alkoholu, a predovšetkým tvrdého. Alkohol si len v Európe každoročne vyžiada približne milión obetí, uvádza WHO. Ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom je desaťkrát smrteľnejšie ako pandémia prasacej chrípky z roku 2009. Vyhlásil to šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Nové zistenia
Uviedol, že nové dáta z celého sveta im „dávajú jasnejší obraz o tomto víruse, o jeho správaní a spôsobe, ako ho zastaviť a zaobchádzať s ním“. Na pondelňajšom brífingu v Ženeve dodal, že ochorenie sa šíri veľmi rýchlo. Prasacia chrípka zabila v roku 2009 po celom svete približne 200-tisíc ľudí.
Ochorenie sa rýchlo šíri
Vedci z WHO vyhlásili, že zatiaľ nemajú dostatok informácií o tom, či sú ľudia, ktorí sa už raz nakazili a vyliečili z nového koronavírusu, voči nemu imúnni. Šéf krízového tímu WHO Mike Ryan v pondelok uviedol, že ľudia, ktorí prežili infikovanie koronavírusom a majú určitú hladinu protilátok, by mali mať „určitý stupeň ochrany“, no nevedia, na aký čas.
Vedci môžu urobiť odhady na základe obmedzených informácií o imunite voči iným koronavírusom. Epidemiologička WHO Maria Van Kerkhove povedala, že organizácia potrebuje oveľa viac informácií o vyliečených pacientoch.
Nahlásiť chybu v článku