Jednorazové rúško sa rozkladá stovky rokov. Táto krajina navrhuje vysokú pokutu za jeho odhodenie

Hyriaková Kristína

Foto: pixabay

Všetkým bolo jasné, že rúška a rukavice spôsobia na svete problémy, hlavne čo sa týka odpadu. Na internete koluje veľmi veľa fotografií vyhodených rúšok, ktoré plávajú v mori či sú len tak voľne pohodené.

Francúzsky portál Actu informoval o tom, že republikánsky poslanec Eric Pauget predložil návrh zákona, v ktorom chce presadiť pokutovanie ľudí, ktorí znečisťujú krajinu a vyhadzujú rúška či rukavice na ulicu. Práve fotografie na sociálnych sieťach spôsobili pohoršenie, čo viedlo k predloženiu návrhu zákona.

Foto: TASR/AP

Pokuta bez výnimky

Také správanie je podľa poslanca absolútne neprípustné, preto sa rozhodol konať. Nebezpečné je to aj z hľadiska životného prostredia, ale aj zdravia obyvateľov. Francúzsko však nie je jedinou európskou krajinou, ktorá musí riešiť podobný problém. Poslanec preto navrhuje, aby za takéto správanie bola udelená pokuta 300 eur, a to bez výnimky. Jednorazové rúška a rukavice spôsobujú obrovskú ekologickú záťaž.

Pohodené rúška vidí každý deň

„Sám vidím denne desiatky jednorazových rúšok pohodených na parkoviskách alebo aj v supermarketoch,“ povedal a dodal, že všetko to býva pohodené aj v mori a usadí sa na morskom dne. V takomto prístupe, aký ľudia majú, vidí poslanec priam katastrofické dôsledky. Pripomenul taktiež to, čo mnohým ľuďom možno nenapadlo a síce, že rúška alebo rukavice môžu byť kontaminované a prenášať koronavírus.

Foto: TASR/AP

Pokuta je možno prehnaná, ale nevyhnutná

Životnosť jednorazových rúšok je približne 4 hodiny, no v prírode sa rozkladajú aj 500 rokov. Ako uvádza poslanec Pauget, Francúzsko objednalo miliardu rúšok a masiek, pričom týždenná spotreba je asi 200 miliónov. „Ak je v prírode len 10 % masiek, je to strašidelné,“ povedal. Výška pokuty je podľa mnohých ľudí príliš vysoká, keďže nedodržanie iných opatrení, ako je napríklad sociálny dištanc, sa pohybuje približne okolo 40 eur. Poslanec však chcel na tento problém v prvom rade upozorniť a pritiahnuť pozornosť ostatných poslancov, ale aj bežných ľudí.

Problém často vzniká kvôli tomu, že ľudia nevedia, ako majú rúška vyhadzovať. Je dôležité, aby ste rúška ani rukavice nerecyklovali. Keď ich chcete vyhodiť, dajte ich do samostatného vrecka a vyhoďte do komunálneho odpadu.

Najnovšie články