Pohrebu kráľovnej sa zúčastnila aj Zuzana Čaputová. Médiá na chvíľu urobili prezidenta z jej partnera, takto na to reagovala

TASR , Kristína Hagarová

Foto: Instagram (zuzana_caputova)

V Londýne sa stretol takmer celý svet s úctou a rešpektom k zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. Tieto postoje súčasný svet potrebuje viac ako kedykoľvek predtým, vyhlásila po pondelkovom pohrebe britskej kráľovnej slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, informuje TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Je pre mňa cťou, že som sa mohla za celé Slovensko rozlúčiť s panovníčkou, ktorej éra sa natrvalo zapísala do dejín Spojeného kráľovstva, Európy, ale aj celého sveta,“ napísala Čaputová na svojom profile na sociálnej sieti Facebook. Dodala, že spôsob, akým sa Briti s Alžbetou II. rozlúčili, „naplno odzrkadľuje vzťah občanov Spojeného kráľovstva a krajín Commonwealthu so svojou kráľovnou“.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

Prezidentka sa zúčastnila aj recepcie

Čaputová sa v nedeľu večer spolu s ďalšími pozvanými svetovými lídrami zúčastnila na recepcii podávanej novým britským kráľom Karolom III., ktorému v mene celého Slovenska vyjadrila úprimnú sústrasť. Prezidentka odletí v pondelok z Londýna do New Yorku, kde v utorok vystúpi s prejavom v rámci všeobecnej rozpravy na 76. Valnom zhromaždení OSN.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova)

V New Yorku sa zúčastní aj na slávnostnej recepcii podávanej americkým prezidentom Joeom Bidenom a prvou dámou Jill Bidenovou. Stretne sa aj s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a absolvuje viaceré bilaterálne rokovania, ktorých témou bude aktuálna energetická kríza.

Vtipne zareagovala aj na jednu chybu

Pod paľbu médií sa na chvíľu dostala aj správa, keď agentúry nesprávne označili za prezidenta Slovenskej republiky jej partnera Juraja Rizmana. Zuzana Čaputová na to na sociálnych sieťach vtipne zareagovala. „Gratulujem Jurajovi! Je to neľahká funkcia pre ženu, nie to ešte pre muža,“ napísala.