Štát roky diskriminuje jednu skupinu seniorov. Dôchodok dostávajú v oveľa nižšej sume ako ostatní

Dana Kleinová

Foto: TASR - Jaroslav Novák / Pexels

Vdovy a vdovci roky žiadajú o nápravu zákona, ktorý ich podľa ich slov diskriminuje. Ukrivďované im pritom bolo roky. Rozhodli sa to preto riešiť petíciou.

Ako informuje portál TV Noviny, vdovy a vdovci roky bojujú proti nespravodlivému vyplácaniu vdovského dôchodku. Poslanci túto diskrimináciu v zákone vidia a rozhodli sa ju prerokovať. Riešenie však ešte nenašli. Vláda pritom ani len netuší, koľko takýchto vdov a vdovcov vlastne na Slovensku je.

Foto: Pexels

Nepoberajú dôchodok rovnako

Poslanci prerokovali petíciu vdov a vdovcov, aby sa pozostalostné penzie vyplácali všetkým rovnako, bez ohľadu na počet vychovaných detí. Vdovám a vdovcom sa totiž nepáči, že medzi nimi robia rozdiely na základe počtu detí. Funguje to totiž tak, že tí, ktorí majú aspoň 3 deti, poberajú pozostalostný dôchodok od smrti partnera nepretržite. Na druhej strane sú tu tí, ktorým sa ale po roku či dvoch dávka pozastaví, ak sú ich deti už zaopatrené, a na to, aby im ju obnovili, musia často čakať dlhé roky.

„Stať sa to môže každému z nás, ja vás prosím, či by ste sa mohli tomuto venovať,“ odkázala iniciátorka petície Alena Weberová.

Vláda o tom vie

Najnovšie články