Sociálne siete používame takmer všetci. Či je to Facebook, Instagram alebo najnovšie aj TikTok. Práve táto sociálna sieť zaujala najmä mladšie publikum, preto dospelí často netušia, čo ich deti sledujú, prípadne sami uverejňujú.
Len nedávno sa objavili hrozivé postrehy jedného z inžinierov, ktorý sa podieľal na vývoji aplikácie. Informoval o tom aj portál Bored Panda. Dôrazne ľuďom odporúča, aby aplikáciu radšej nikdy nepoužili a ochránili najmä svoje deti. TikTok sa stala v roku 2019 štvrtou najobľúbenejšou aplikáciou pre iPhony a to je samo o sebe alarmujúce. Celkovo je šiestou najobľúbenejšou aplikáciu na svete. V počte stiahnutí, takmer dve miliardy, je najsťahovanejšou aplikáciou, ktorá je dostupná vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane Slovenskej republiky
TikTok dobyl svet
TikTok vytvorili čínski vývojári, no spolupracovali mnohí ďalší z celého sveta. Vývojár, ktorý odhaľuje zásadné informácie o tejto sociálnej siete vystupuje pod prezývkou bangorlol. TikTok podľa jeho slov vynaložil veľké úsilie, aby sa žiadny vývojár dostal v programe tak hlboko, že by presne zistil, ako aplikácia funguje, ako zberá dáta a podobne. Spoločnosť vraj využíva množstvo trikov, aby sa dostala k užitočným dátam užívateľov. To je však pochopiteľné, pretože ide o zisky, ktoré sú v tomto prípade obrovské. Po čase bol však príspevok na Reddite zmazaný.
Ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, čo na sociálnych sieťach zdieľajú a netýka sa to len TikToku. Súkromie by sme si mali bezpečne strážiť, rovnako by naše maloleté deti nemali mať voľný prístup k všetkým aplikáciám a kanálom. Problém ale nastáva, pokiaľ si daný človek myslí, že nemá čo skrývať, a že je len normálny užívateľ aplikácie. Keďže nie sme programátori a len málo z nás vie, ako fungujú aplikácie na pozadí, nerozumieme všetkým bezpečnostným opatreniam a dôsledkom na viacerých úrovniach.
Škandály nikomu nevadia
V tejto súvislosti bolo už množstvo škandálov, no to ľudí od sociálnych sietí neodradilo. Facebook zbieral osobné údaje, dokonca ich odovzdával ďalej počas volebnej kampane v USA. Pokuty za tieto skutky sú enormne vysoké, no značku to nepoloží, pretože ľudia sú neustále aktívni a pribúdajú noví a noví užívatelia a to každý deň.
Samozrejme, vývojári neustále pracujú na vylepšeniach a podobným veciam sa snažia vyhýbať. No v tomto prípade platí, že aj zlá reklama je reklama. Na druhej strane je tu ale iný problém. Ako veľmi sú sociálne siete (ne)vhodné pre maloleté deti? Sú vaše deti na Facebooku, TikToku alebo Instagrame? Prípadne, kontrolujete, čo uverejňujú?
Pred TikTokom varuje aj Polícia Slovenskej republiky
Silné zastúpenie užívateľov sú deti a mladiství do 15 rokov. Druhú veľkú skupinu tvoria mladí do 20 rokov. Na TikToku nájdete krátke videá, ktoré môžu mať rôzny charakter. Niektoré sú edukatívne, no je ich v porovnaní s ostatnými veľmi málo. Väčšinou tam nájdete ľudí, ktorí napodobňujú nejaké tance, ukazujú šatník, no často sú tam nevhodné videá s erotickým podtónom. Užívatelia sú motivovaní zbieraním srdiečok ako formou pozitívnej reakcie za svoje videá a zvyšovaním počtu sledovateľov.
A práve to je obrovský problém. Popularita a rivalita je medzi mladými veľkou témou a súťaživosť je prirodzená. Niektoré deti sú však ochotné kvôli srdiečkam prekračovať akékoľvek hranice. Keďže ešte nie sú schopné vnímať realitu očami dospelého človeka, často sa môžu stať obeťami kyberšikany, vydierania, prípadne môžu samé útočiť na ostatných.
Obnažené a nevhodné videá
Možno ste to ako rodičia nevedeli, no na TikToku nájdete aj videá, kde sú maloleté deti a tínedžeri oblečení vo vyzývavých tričkách, ktoré nezakrývajú takmer nič. Pred kamerou vystupujú s cieľom pobaviť sledovateľa, no nikdy neviete, kto sa na ne pozerá. Práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili. Tí takýmto jednoduchým spôsobom získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria medzi svoju komunitu naďalej. Majú to bezplatne, a samozrejme, prístup má každý.
Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich deti mohol ešte viac motivovať k tomu, aby si založili „tajný“ účet proti vôli rodiča. Racionálnejšie je viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im budú vysvetlené možné riziká. V prípade mladistvých do 15 rokov polícia odporúča, aby bol medzi priateľmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu.
Na záver polícia zverejnila 9 rád, ako bezpečne používať sociálnu sieť TikTok, no platiť môžu aj pre ostatné sociálne siete.
- Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
- Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
- Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
- V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
- Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
- Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
- Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
- Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
- Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí
Nahlásiť chybu v článku