Rodičia všetkých nezaopatrených detí, ktoré ešte nie sú plnoleté, dostanú za september prídavok na dieťa vyšší o 74,50 eur. Celková suma prídavku na dieťa tak za september dosiahne 100 eur.
Rodičom úrady práce a sociálnych vecí túto sumu vyplatia v októbri. Vyplýva to z materiálu, ktorý v utorok schválila vláda. Na jednorazovom zvýšení prídavku na dieťa sa v pondelok dohodla koaličná rada.
Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak, návrh na jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa na 100 eur predloží na rokovanie vlády budúci týždeň. „Bude to vo forme nariadenia vlády, nebude sa meniť zákon,“ povedal. Na jednorazový 100-eurový prídavok na dieťa budú mať podľa neho nárok rodiča detí vo veku do 18 rokov.
Kto nedostane príspevok?
Jednorazovo zvýšený prídavok na dieťa vláda neposkytne na tie nezaopatrené deti, na ktoré vyplatila jednorazovú pomoc v hmotnej núdzi v sume 333 eur. „Jednorazové zvýšenie prídavku pre dieťa, ktoré prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy, tým nie je dotknuté,“ uvádza sa v materiáli. Prídavok na dieťa vláda zvýši „za účelom zmiernenia následkov prijatých opatrení v súvislosti so šírením pandémie COVID – 19, ktoré mali negatívny dopad na rodiny s nezaopatrenými deťmi“.
Názory sú rôzne
Ako uvádza portál TVnoviny, pôvodne chceli dať na jeseň 200 eur rodičom s najnižšími príjmami. Teraz sa však všetko zmenilo a koalícia sa dohodla, že príspevok dá všetkým rodinám na dieťa do 18 rokov. Podpora sa však znížila o spomínaných 74,50 eur. Tieto by mali rodičia dostať v októbri s bežnými prídavkami. Ako však portál ďalej uvádza, mnohí ľudia zostali prekvapení a myslia si, že podpora nemá príliš veľký zmysel. Bohatí ľudia ju nepotrebujú, tým menej zarábajúcim by sa zase zišla vyššia suma.
Keď strana Hlas navrhovala dať všetkým deťom 300 eur, Sme rodina to odmietla. Teraz však prišla s rovnakým návrhom založeným na podobnom princípe. Nadšení však nie sú ani koaliční partneri, hoci za návrh, ktorý musí budúci týždeň ešte schváliť vláda, napokon hlasovali.
Nahlásiť chybu v článku