O tom, že ľudia židovského a moslimského vyznania nejedia bravčovinu, vieme. Vo svete na otázku „prečo“ koluje odpoveď, že toto mäso považujú za nečisté. Väčšina z nás nad tým len mykne plecom a ide ďalej. Len málokto sa však začne obzerať aj po podrobnejších informáciách.
Skutočná odpoveď je pritom oveľa zaujímavejšia. Prasiatka u nás jeme vo veľkom, produkujeme z nich domáce výrobky ako sú klobásy, jaternice, tlačenky, salámy a šunky. Mnohí si najviac pochutia na bravčovej masti či zaúdenej slanine. No Židia a Moslimovia by takéto mäso nevzali do rúk zo zaujímavého dôvodu.
Zarážajúce
Mnoho ľudí sa odvoláva na to, že konzumácia bravčového mäsa je zakázaná už aj v Koráne.
„Povedz (Ó Muhammad): Nenachádzam v tom, čo mi bolo zjavené, nič zakázaného pre toho, kto chce jesť, okrem zdochliny, alebo čo je preliatou krvou, alebo mäso bravčové – lebo to všetko je nečisté …“
Aj napriek tomu, že v dávnej minulosti Moslimovia nevedeli o škodlivých účinkoch v bravčovine takmer nič, zákaz dodržiavali. Vo všeobecnosti však argument o nečistote tohto mäsa platí. Ak teda človek jedného z týchto dvoch vyznaní povie, že neje bravčovinu lebo je nečistá, neklame. Medicínsky výskum v posledných rokoch totiž preukázal nebezpečenstvo bravčoviny. Okrem množstva tuku je bravčovina aj nebezpečným hostiteľom červa známeho ako „Treichine“. Usádza sa v črevách a v svalovine a dokonca ešte aj dnes je naňho medicína krátka. Možnosti liečby tejto nákazy sú totiž značne obmedzené. Odborná literatúra uvádza, že takýto červ sa do ľudského tela dostáva výlučne konzumáciu bravčového mäsa. Najčastejšie sa usádza v svalovine v oblasti srdca, hrudníka, hrtana, očí či bránice.
I keď v minulosti ani Židia ani Moslimovia nemali o takýchto veciach vedomosť, dodržiavanie zákazu bolo pre nich záležitosťou posvätnou, bolo ich prejavom dôvery voči Bohu. Dnes sa z tejto dôvery Mosimovia a aj ortodoxní Židia tešia, pretože škodlivosť potvrdili aj odborníci. Netreba však zabúdať na to, že ani bravčovina by nebol bravčovinou, keby sa potravinový a spracovateľský priemysel uberal tak, ako by sa uberať mal. Hovoríme o starostlivosti o ošípané, hygiene, a aj kvalitnom krmive. V niektorých západných krajinách sa tieto podmienky radikálne zmenili odkedy výskumy preukázali škodlivosť parazita. Prasiatkam sa dáva len kvalitná strava a hádzanie pokazeného surového mäsa sa trestá mastnými pokutami.
Faktom ostáva, že v krajinách, kde je väčšia koncentrácia židovského a moslimského vyznania, bolo už v minulosti veľmi horúce podnebie. O ošípaných bolo zasa od začiatku známe, že ide o všežravce, ktoré teda skonzumujú naozaj čokoľvek – od zrna, cez pomyje, staré jedlo z kuchyne a aj vlastné výkaly. Ak vezmeme do úvahy takéto podmienky, pochopíme, že mäso sa veľmi rýchlo kazilo, napádali ho okrem iného aj rôzne iné parazity a ľudia z neho chorľaveli. Mnoho z baktérií a parazitov sa nezabije ani tepelnou úpravou a v mäse ostáva.
Nech sú naše názory na problematiku konzumácie bravčoviny už akékoľvek, je dôležité a najmä ľudské rešpektovať a ctiť tradície a náboženstvo druhých. A ak už ani to nie, tak si teda ctime aspoň vedu, ktorá preukázala, že jesť bravčové sa nevypláca vždy. Najmä, ak nevieme, z akého chovu mäso pochádza.
zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku