So zahmlenými a zarosenými oknami v ich rohoch sa stretol už snáď každý. Je to bežná realita pri všetkých plastových oknách a nedá sa s tým prakticky nič robiť. Nie je to chyba výrobcu, a ani to nenaznačuje, že okná sú nekvalitne urobené alebo nebodaj zle osadené.
Faktom však ostáva, že ak sa vám v rohoch okien tvorí rosa či hmla, dýchate nezdravý vzduch. Ešte horším faktom je, že takto žije prevažná väčšia ľudí, nakoľko plastové okná sú dnes bežnou praxou. Kondenzovanie pary a vydýchaného vzduchu môže byť problémom, ktorý netreba zanedbať.
Kondenzovaná para
Pri drevených oknách k procesu kondenzácie nedochádza, pretože na dreve sú miniatúrne trhlinky, ktoré voľným okom nevidíme. Cez ne prechádza vzduch, a tak sa para prakticky nemá prečo pretvárať do kvapôčiek alebo hmly na skle. Jednoducho povedané, drevené okenné rámy dýchajú, zatiaľ čo plastové nie. Čím je miestnosť chladnejšia, tým je v nej menej vlhkosti. Presne proti tomuto ale plastové okná úspešne bojujú. Stopercentná izolácia!
Pravidlo hovorí, že ak žijete v byte alebo dome, kde je teplý a suchý vzduch, para sa nemá kde a z čoho tvoriť. No ak máte radi chladnejšie podmienky a vlhší vzduch, je to ešte horšie. Vtedy vznikajú kondenzáty na oknách, človek síce nemá suché hrdlo, no zarába si na alergie, plesne v stenách a dokonca na rapídne oslabenie imunity. Nedostatočná ventilácia podporuje akumuláciu oxidu uhličitého a zvyšuje tak koncentráciu škodlivých látok vo vzduchu. A ten vzduch nedýcha nik iný, ako my.
Čo s tým?
Začnite kontrolou kvality vetrania. Nainštalujte si vetracie mriežky, ktoré nechajte počas dňa otvorené, prípadne vo vašej neprítomnosti stiahnite kúrenie a nechajte otvorené vetráky. Samozrejme, nie keď teplota vonku klesne pod nulu, no do +5-10 stupňov sa vám nič nestane a budete dýchať čerstvý a čistý vzduch. Po príchode domov vetračky zatvorte a prikúrte.
Ak budete v budúcnosti meniť okná, dbajte na to, aby parapet pod oknom nezakrýval radiátor. Ak bude na okno sálať teplý vzduch priamo, pomôže vám to zlepšiť celkovú situáciu. Pozor dávajte aj na hrubé a ťažké závesy, ktoré sú síce moderné, no radiátory často prekrývajú tak, že samotná látka je teplejšia ako vzduch v miestnosti.
Zaizolujte si múry. Pri teplých stenách masívne klesá riziko vzniku vlhkého a nezdravého vzduchu. V zime budete mať teplo a okrem toho ušetríte na energiách a v lete vás steny zasa príjemne ochladia.
Ak máte na radiátoroch alebo parapetoch akváriá či iné vodné nádržky, odstráňte ich. Pri alergikoch, ktorým suchý vzduch škodí, je lepšie používať lokálne naparovače a nevlhčiť celé miestnosti. Alergikovi ani toto nepridá.
Ako riešite problémy so zahmlievaním a parou na oknách vy? Dajte nám vedieť v komentároch.
Nahlásiť chybu v článku