V tieto dni sa tisíce Slovákov ponorili do lúštenia Knižnej šifry – hry, v ktorej si môžete otestovať svoje literárne vedomosti. Ako je to s našimi deťmi? Tiež by sa v dospelosti bavili pri knižnej hre? Vzťah k čítaniu sa tvorí už v detstve a máločo zas upevní vzťah rodiča a dieťaťa tak ako čítanie. Prečítajte si 10 rád, ako na to.
Keď si spolu čítate, nech to je jediná vec, ktorú robíte
Zabudnite na emaily, pracovné telefonáty, nepozmývanú kúpeľňu… Buďte pri nich svojou mysľou, nie len telom. Z celého dňa s vami trávia pravdepodobne len tú veľmi malú časť, a preto ich nechajte, aby si to naozaj užili, aby vás mali celých. Naše deti sú náš najdôležitejší projekt. Čo sa práce týka, vždy bude ešte niečo, čo sa bude dať urobiť, avšak málokto umiera s myšlienkou, koľko času ešte mohol stráviť v kancelárii. Preto keď si s nimi sadnete s knižkou, nech je to jediná vec, ktorú budete robiť.
Nikdy dieťa netrestajte tým, že zrušíte váš spoločný čas
15 minút čítania denne je pre intelektuálny, duševný a vzťahový vývin vášho dieťaťa to isté, čo dobrý pitný režim. Nebudete predsa vášmu dieťaťu upierať vodu alebo večeru. Práve naopak, ak vaše dieťa večer nespolupracovalo – čo sa u prepracovaných rodičov a predráždených či unavených detí stáva často (áno, nie iba u vás doma) – večerné čítanie dokáže rozhárané vzťahy zastabilizovať. Umožní dieťaťu zaspávať v harmónii s vedomím bezpečia vo vzťahu s rodičom. Ak máte výchovné problémy, hľadajte riešenia – spoločné čítanie je jedným z nich.
Dávajte si smiešne malé ciele
Ak ste doteraz nepestovali spoločný čas na čítanie, spočiatku bude ťažké zahrnúť to do náročného denného rozvrhu. Preto si dajte ciele, ktoré spokojne môžete nazvať smiešne malými – na začiatok stačí päť minút denne. Ak po piatich minútach ešte budete mať chuť čítať ďalej, nech sa páči. Ale ak nie, túto položku si na dnešný deň môžete odškrtnúť – urobili ste veľmi dôležitý krok.
Vytvárajte návyk
Päť minút každý jeden deň v týždni má vyššiu hodnotu ako jedna hodina v sobotu dopoludnia. Malými zlomkami totiž vytvárate návyk a umožňujete dieťaťu pomaly prirastať ku knihám. Tak zvyšujete jeho šance, že o ne bude mať záujem aj vo vyššom veku, že si bude čítať pre potešenie, a zároveň tak bude dlhodobo využívať všetky výhody – intelektuálne aj vzťahové – ktoré literatúra prináša. Nakoniec, ako by vyzerali vaše zuby, ak by ste si ich umývali raz za týždeň pol hodinu a nie každý večer? S čítaním a výhodami je to rovnaké.
Majte správne očakávania
Dieťa vo vašom náručí, zapadajúce slnko, ktoré sa vlieva cez okno do izby, pokojné obracanie strán a usrkávanie si z čajíka – toto asi nebude správny scenár, prinajmenšom nie počas prvých rokov života. Malé deti sa budú určite mrviť. Knižky budú chcieť „ožužlávať“, budú chcieť preskakovať strany, a je možné, že po troch minútach zabudnú čo vlastne robíte. Väčšie deti vás budú zastavovať a prerušovať, klásť otázky. Najväčšie deti si budú chcieť stavať Lego alebo bunker, možno prezliekať bábiky. Alebo robiť brušáky. To všetko je v poriadku, a je to normálne. Na rozdiel od televízora – vy im ponúkate interakciu, a aj tej sa treba učiť. Nechajte ich hýbať sa.
Majte knihy poruke (a schovávajte ovládač)
Tak bude pre vás aj deti podstatne ľahšie rozhodnúť sa pre ne. Do každej izby môžete na viditeľné miesto umiestniť košík alebo škatuľu s obľúbenými knižkami. Takisto ich umiestňujte do spodných poličiek. Áno, je šanca, že vaše dieťa ich bude chcieť skúmať prstami aj ústami. Avšak knihy sa majú používať. Poznáte tie zbierky nádherných nikdy neotvorených kníh, ktoré si ľudia kladú na najvyššiu policu, tesne nad vianočný porcelán?
Majte knihy na očiach
Knihy štandardne vložené do police len ťažko zaujmú dieťa, nakoniec, je to len séria vedľa seba uložených chrbtov kníh s nadpismi. Miesto toho ich vyložte na okennú parapetu alebo využite kreativitu a pretvorte police. Zamerajte sa na to, aby ste vystavili nádherné obálky kníh, ktoré istotne budú priťahovať detskú pozornosť. Knihy priebežne striedajte.
Knihy opakujte
Opakovanie na úrovni vety a na úrovni príbehu je pre dieťa veľmi dôležité. Pomáha upevňovať vetné väzby, nové slová, pomáha chápať, ako vlastne funguje príbeh. Nebuďte prekvapení, ak (predovšetkým menšie) dieťa bude chcieť čítať stále tú istú knihu. Môže ju chcieť každý večer päťkrát za sebou, a bude ju recitovať s vami, a môže ju chcieť celé mesiace každý deň.
Knihy striedajte
Nie, tieto dva body si neodporujú, aj keď sa to môže tak zdať. Známe knihy dieťaťu zabezpečujú známe podnety, avšak nové knihy jeho svet rozvíjajú. Výskum tiež dokazuje, že deti z rodín, ktoré vedome zabezpečujú prístup novej literatúry (či už kúpou, výmenou alebo návštevou knižnice) majú lepšie študijné výsledky a takisto sú z nich dlhodobo lepší čitatelia. Preto dobrým pravidlom pre čítanie s deťmi je pravidlo troch príbehov: jeden veľmi dobre známy (ten, ktorý dieťa pozná naspamäť), jeden známy (ktorého dej pozná) a jeden úplne nový.
Pamätajte na svoj najdôležitejší dôvod, pre ktorý toto robíte: vzťah s vaším dieťaťom
Toto sme spomínali už v úvode a veríme, že keď sa vydáte na dobrodružnú cestu objavovania príbehov, tak nám dáte za pravdu. Ak vás baví čítanie, vyskúšajte Knižnú šifru a užívajte si jesenno-zimné literárne večery vo svojej domácnosti. A keby ste potrebovali radu, čo si čítať s najmenšími deťmi, možno vás inšpiruje výber Míľniky detského čitateľa tu.
PR Martinus
Nahlásiť chybu v článku