Chce naozaj veľkú odvahu, aby ste vo svojej práci dali výpoveď. Mnohí ľudia to robia kvôli platu, ďalší kvôli tomu, že sa cítia v práci ohrození alebo sú proste vyhorení a potrebujú zmenu. Najnovšie sa stal na Facebooku virálny príspevok učiteľky, ktorá sa rozhodla prehovoriť o tom, prečo skončila so svojou prácou. A plat dôvodom nebol. Tento príbeh zverejnil aj portál boredpanda.
Jessica Gentry bola už naozaj unavená z toho, ako si všetci ľudia myslia, že s učiteľstvom skončila kvôli platu. Na Facebooku uverejnila emocionálny príspevok, ktorý sa stal virálnym. A v jej zozname toho, prečo to urobila, peniaze neboli. Ak chce niekto pracovať s deťmi, nemôže to robiť bez toho, aby ich nemiloval. Niekedy však nepomôže ani to a práve Jessica je toho dôkazom.
„Mnohí ľudia si myslia, že som dala výpoveď kvôli mizernému učiteľskému platu. Pre každého je ľahšie tomu uveriť. Dokonca aj pre môjho šéfa bolo ľahšie tomu uveriť,“ napísala v príspevku. Potom napísala päť dôvodov, prečo sa rozhodla s učiteľstvom skončiť.
Deti sa nezmenili, to len spoločnosť a rodičovstvo
„Staré dobré ospravedlnenie, že sa deti zmenili. Nie. Dosť. Deti sú deti. Rodičovstvo sa zmenilo. Spoločnosť sa zmenila. Deti sú v tomto len nevinné obete. Rodičia pracujú šialene dlho, a to si berie svoju daň… ovplyvňujú ich médiá, rôzne nevhodné situácie a my budeme hovoriť, že sa zmenili deti? Čo vlastne od nich očakávame?“ Podľa učiteľky sa mnohé deti necítia doma bezpečne a práve škola je prvé miesto, kde počujú slovo nie a myslia to vážne. „Dávame im hranice, ukazujeme im lásku cez rešpekt.“
Technika nad ľudský kontakt
Jessica napísala, že všetci od nich chcú, aby boli školy 21. storočia. „Takže máme zabudnúť na učenie základov budovania vzťahov.“ Základom podľa nej je, aby všetko hlavne dobre vyzeralo, nemusí to byť dobré. Všade sa zbytočne sústredia na techniku, keď nefungujú základné veci.
Čas, ktorý sme mohli stráviť s deťmi
„A keďže sa zdá, že naše technické zručnosti nie sú na vysokej úrovni, potrebujeme školenia… Je to úplne bezcenné, pokiaľ ide o kvalitu výučby.“ Jessica to jednoducho považuje za totálnu stratu času.
Zodpovední by mali byť aj rodičia
„Rodičia by mali preukázať zodpovednosť,“ napísala učiteľka a ako príklad dáva chodenie na výlety, kedy potrebujú dozor. Rodičia ju obkľúčia s tým, ako veľmi chcú ísť a nakoniec celú cestu ťukajú do mobilu. Taktiež napísala, že zažila rodičov, ktorí za ňou prišli a povedali jej, že nemá povolenie na to hovoriť ich deťom nie.
Deti si zaslúžia viac
„Moje mentálne a fyzické zdravie na tom bolo zle každý jeden deň. Vedela som, že deti potrebujú a zaslúžia si oveľa viac, ako dostávajú. Sedela som na jednom stretnutí za druhým, prosila o viac podpory a nedostala som ju. Keď milujete vaše deti a s vášňou si plníte svoje povinnosti, tak vás to všetko ubíja… Vidíte ich, ako prídu v špinavom oblečení, doma sú v chaose a viete, že potrebujú viac, ako im vy môžete v triede dať…“ napísala.
„Takže… toto je dôvod.“
„Konečne som si to uvedomila… nemôžete zachrániť všetkých. Nemôžete pomôcť ani 21 deťom, ak nie ste zdraví vy sami. Ak vaše fyzické a psychické zdravie nie je v poriadku a nie ste sústredený, nie ste dosť dobrý ani pre 21 detí.“ Jessica sa preto rozhodla, že bude podporovať mamičky a ukáže im, ako pomôcť svojim deťom lepšie. Má pocit, že práve takto dokáže lepšie pomôcť každej strane. Zároveň chce však byť dobrou mamou pre svoje dieťa, ktoré má doma.
Mnohí učitelia sa cítia skutočne vyhorene a nepotrebne, hlavne vtedy, keď sa úprimne snažia deťom niečo odovzdať, ale nestretáva sa to s pochopením. Preto je fajn, keď si viete zvážiť pre a proti. Napriek tomu chce odchod zo zamestnania naozaj veľmi veľkú odvahu. Ako si myslíte, že to vnímajú učitelia na základných školách a v škôlkach?
Nahlásiť chybu v článku