So zimou prichádzajú nielen Vianoce a Nový rok, ktorý ste, verím, privítali tak ako sa patrí, no taktiež trávime viac času doma, kde sa chceme cítiť pohodlne a hlavne v teple. Kúrenie zapíname, vypíname a znovu zapíname, no sú veci, ktoré je lepšie vedieť vopred. Aká teplota je však ideálna pre naše zdravie aj peňaženku?
Toto nie je žiadna novinka. Určite viete, že časť tepla, ktoré produkuje radiátor, je neutralizované studenými stenami. Vyskúšajte tento trik a prilepte si na stenu zo zadu radiátora fóliu, vďaka ktorej sa teplota v izbe zvýši až o 2-3 stupne, čo je už číslo, ktoré stojí za zamyslenie.
Aj pri nových plastových oknách sa môže stať, že teplo jednoducho uniká a naopak, chlad preniká dnu. Je potrebné skontrolovať kovanie a správne si okná nastaviť. Zvoliť si môžete dva režimy: zimný a letný. Pozornosť venujte aj tesniacej gume, ktorú je potrebné pravidelne meniť. Takto môžete „zachrániť“ cca 1 až 2 stupne.
Ako správne nastaviť radiátor?
Možno sa budete čudovať, no nie každý to vie. Teplota v miestnosti by mala byť minimálne 22 stupňov a maximálne okolo 25-26. To sa však týka len miestností ako obývačka a kuchyňa. V spálni by mala byť teplota nižšia, okolo 18-21 stupňov. Dôležitá je aj vlhkosť vzduchu, ktorá vo veľkej miere ovplyvňuje naše zdravie. Ak j vlhkosť príliš vysoká, voda sa vyzráža a na stenách sa čoskoro môžu objavovať nepríjemné plesne.
Ak trpíte problémami s dýchaním, prípadne máte pocit, že máte často upchatý nos a ste prechladnutí, možno za to môže práve príliš nízka alebo naopak príliš vysoká teplota v miestnosti. Keďže v byte sa zdržujeme pomerne dosť času, je veľmi dôležité teplotu regulovať. Ak máte malé deti, taktiež si dávajte pozor. Mnohé mamičky zbytočne byty prekurujú, aby ratolestiam nebola zima. Tento krok sa však neodporúča a určite nie je správny.
Lucia M.
Nahlásiť chybu v článku