Kúsky mydla uviazala do vreciek a zavesila ich na strom. Výsledok bol jasný hneď: žiadni škodcovia!

Monizz

Pomaly ale isto sa blíži ten čas, keď plody na stromoch, kríkoch či v zemi začnú dozrievať a dorastať. S nimi sa však záhradkári hrozia aj škodcov, s ktorými si neraz nevedia rady. Recept, ktorý používali naše babičky a prababičky, je však osvedčenejší než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Článok pokračuje pod videom ↓
freestockphotos.biz

Použite mydlo

Neradi lokálne aplikujete chemické postreky a škodcov odstraňujete agresívnymi metódami? Trik s mydlom je síce trochu bizarný, no zaručene funguje. Nie je to tak dávno, čo túto metódu používali naši predkovia a ovocie aj zeleninu mali krásnu, veľkú a pritom stále zdravú a bez postrekov. Klasické tvrdé mydlo je totiž účinný odpudzovať škodcov, ktorý sa nedotýka plodov, nijak na ne nevplýva, no zároveň och stopercentne chráni. Ide o lacnú a dostupnú metódu.

wikimedia.org

Zaobstarajte si:

niekoľko kusov tvrdých mydiel

textíliu alebo hotové látkové vrecúška

nôž

zošívačku

drevené kolíky

Mydlá rozdeľte na väčšie kúsky a dajte ich do pláteného vrecúška. Zošívačkou spojte časť otvoru, ale nie celkom, aby vôňa mydla intenzívne vychádzala von. Škodcov to odpudí a zmiznú skôr než vôbec začnú robiť šarapatu. Vrecúška zaveste na konáre stromov, na kolíky ku kríčkom či zelenine. Mydlo vo vrecúškach pokojne pokropte vodou, škodcovia ho zacítia intenzívnejšie a skôr. Kropiť vrecúška môžete aj každý deň.

eleeleschool.com

Ak sa chcete ubezpečiť na sto percent, postrúhajte jedno mydlo na tenkom strúhadle a posypte ním pôdu, kde rastú plodiny. Zalejte ich trochou vody a nerobte si viac žiadne starosti. Výsledok uvidíte, keď všetko dozreje a dorastie.

Nezabudnite ani na to, že mydlo treba pravidelne vymieňať. Po týždni už môže byť intenzita vôňe oslabená, preto neriskujte a do vrecúšok dajte nové kúsky mydiel. Nezabudnite aj raz týždenne posýpať zem mydlovými hoblinami. Keď budete popri polievaní záhradky cielene polievať aj mydlové vrecúška, o to lepšie. Aj dážď je dobrý pomocník.

freestockphotos.biz

Výsadou tejto metódy je absolútna prirodzenosť. Mydlo nijako nezasahuje na kvalitu plodín ani na kvalitu vašej pôdy. Je bezpečné a oproti agresívnym chemickým metódam absolútne neškodné. Neohrozuje životné prostredie, ani naň nijako nevplýva. V ekologickom poľnohospodárstve sa tento spôsob ochrany pred škodcami používa dodnes.

pexels.com

V našich záhradách sme naň akosi pozabudli. Škoda. Nebyť toho, aj životné prostredie by dnes možno bolo na oveľa lepšej úrovni.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc