Ako často by sme mali meniť posteľnú bielizeň a čistiť posteľ? Odporúčania vedcov budú pre niekoho šokujúce!

Lucia Horáková

V posteli trávime viac ako tretinu nášho života a je preto nevyhnutné dbať o jej čistotu. Práve posteľ sa môže stať rajom mnohých baktérií a mikroorganizmov, ktoré sú pre naše zdravie škodlivé.

Foto: pixabay

Zvýšenú pozornosť by sme mali venovať nielen posteľným obliečkam, perinám či matracu, ale aj samotnému roštu postele. Práve ten by sa mal umývať najmenej raz týždenne, aby sa predišlo rýchlemu rozmnožovaniu nežiadúcich baktérií.

Ako sa uvádza v jednej štúdii, pri testovaní tisícky amerických domov výskumníci zistili, že viac ako v 90 % z nich bolo pozitívnych na prítomnosť aspoň troch alergénov. Keď sa tieto alergény skrývajú na miestach, ktoré sú určené pre náš odpočinok a vystavujeme im naše ústa a nos, môžu spôsobiť kýchanie i bez toho, aby ste boli na niečo alergický.

„Aj keď nemáte alergiu, môžete dostať alergickú reakciu,“ povedal mikrobiológ z New Yourskej univerzity Philip Tierno.
Foto: pixabay.com
Ďalším dôvodom, prečo môžeme byť práve v posteli vystavení veľkému množstvu mikroorganizmov je fakt, že práve naše lôžka udržujeme často v teple, čo je ideálne pre vznik väčšej vlhkosti a teda aj ideálne prostredie na množenie baktérií. Ľudia dokonca vyprodukujú počas jedného roka až 98 litrov potu v čase oddychu. A práve zvýšená vlhkosť je vhodným prostredím pre vznik baktérií a húb, ktoré sa postupne rozmnožujú v našich posteliach.
Je preto nevyhnutné okrem častej výmeny obliečok, čistiť aj posteľ, na ktorú sa mikroorganizmy taktiež jednoducho dostávajú. Ak chcete preto spať v zdravom a čistom prostredí, raz za týždeň by ste mali vaše lôžko dôkladne vyumývať.

Pozri aj: Napichané pery a škaredé umelé nechty. Toto je 9 kozmetických procedúr, na ktoré by ste mali čo najskôr zabudnúť

Lucy, iflscience.com

Najnovšie články