Ako hnojiť jahody

Lucia Mužlová

Nie je nič lepšie ako vypestovať a zberať si čerstvé jahôdky z vlastnej záhrady. Aby však bola úroda bohatá a kvalitná, občas si musíme trochu pomôcť a o jahôdky sa musíme s láskou starať. Odstraňujeme popadané listy, pôdu trochu prekypríme a samozrejme niekedy sa hodí aj nejaké to prírodné hnojivo, aby sme trochu podporili rast. Dnes si povieme niečo o tom, ako sa už na jar začať starať o jahody.

Článok pokračuje pod videom ↓
strawberries-823782_960_720
pixabay.com

Ako hnojiť jahody na začiatku jari?

Aj vy sa pýtate, aké hnojivo zvoliť na začiatku jari? Možností je veľa a záleží len na vašich preferenciách. Na hnojenie môžete použiť napríklad výrobky z kyslého mlieka, kvasnice, kurací trus, močovinu alebo aj opadané kúsky drevnej hmoty a mnoho ďalších. Je potrebné si uvedomiť, že jahody sú veľmi vrtkavé a je dôležité poskytnúť jej dostatok živín a optimálne zloženie výživy.

Pár užitočných rád

strawberry-1994378_960_720
pixabay.com

Hnojiť jarné jahody by sme mali v druhom roku po výsadbe. Je to aj preto, že pri výsadbe majú dosť hnojiva a hlavne preto, že ak nedozretú rastlinu pohnojíme, bude obklopená mikroživinami, ktoré rastlinku poškodia a  môžu prispievať k rôznym ochoreniam.

strawberry-plant-with-buds-2122546_960_720
pixabay.com

Pri pestovaní vo veľkých sadeniciach by sme mali nechať pri výsadbe otvor, kde budeme neskôr dávať zmes humusu, draselnej soli, močoviny a superfosfátu a hlavne, jahody pestované takto treba poriadne zalievať. Na 1 meter štvorcový sa používa zvyčajne 10 litrov vody. Zmes hnojiva by mala byť pripravená v nasledujúcich pomeroch: humus v nádobe s 25 g močoviny a draselnej soli plus 40 gramov superfosfátu.

Jahody hnojíme vždy druhý rok skoro na jar, hneď ako sa roztopí sneh a pôda sa trochu ohreje. Vždy sa snažíme odstrániť odumreté časti rastliniek v blízkosti a samozrejme burinu. Pôdu zmiešavame s humusom a dobre zalejeme a použijeme hnojivo podľa preferencií.

strawberries-823782_960_720
pixabay.com

Hnojiť môžeme aj tretí rok s tým, že používame rovnaké postupy. Obsah močoviny v hnojive by sa však mal znížiť na 10 gramov.

Hnojiť môžeme aj kuracím alebo teda slepačím trusom. Má vysoký obsah dusíka, čo je pre hnojivá príznačné. Takéto hnojivo si vyrobíte v pomere: na 10 litrov vody 0,5 litra trusu. Suroviny treba zmiešať a nechať tri dni odstáť. následne urobte horný postrek a na 1 meter štvorcový použite maximálne 1 kg takéhoto hnojiva.

podkormka-klubniki-1
mysadiogorod.ru

Hnojiť môžete aj listy, ktoré sa potierajú špeciálnymi hnojivami, ktoré dostanete kúpiť v záhradkárstve.

Hnojiť môžete, ako sme uviedli v úvode, aj droždím. Buď použijete klasické droždie v kocke, alebo si môžete pomôcť aj starým chlebom, ktorý droždie obsahuje v koncentrovanej forme. Chlieb stačí namočiť vo vode a nechať odstáť minimálne 5 dní. Touto tekutinou potom môžeme jahôdky zalievať.

CHem-dlya-pochvy-polezen-kompost-
plodovie.ru

Dobrý pomocník je teda aj klasické droždie, ktoré stačí rozmiešať s vodou. Pri veľkých záhonoch samozrejme množstvá zvýšime. Overený pomer je 1 kilogram droždia na 5 litrov vody. Na 1 meter štvorcový používame väčšinou 10 litrov vody a hnojíme dvakrát ročne.

Pri hnojení však nezabudnite na veľmi dôležitú vec. Prehnojenie je ešte horšie ako keby ste nehnojili vôbec. Môžete prísť o celú úrodu, a preto by ste sa mali riadiť týmto zlatým pravidlom.

Máte nejaké iné rady, ktoré pravidelne využívate a fungujú? Dajte nám o nich vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), womanadvice.ru

Najnovšie články