Do kuchyne som si ušila závesy presne podľa tohto jednoduchého návodu. Originálne okná mi teraz závidia všetky moje susedky!

Monizz

Závesy dokážu dať každej miestnosti ten správny punc. Nápadito ušité, preložené či jednoducho pekne vzorované, to všetko sú detaily, ktoré robia z miestností malé kráľovstvá. Ušiť si záclonu ani záves nie je vôbec náročné. Ak viete, ako na to, môžete mať doma parádu, aká sa len tak niekde nevidí. Prinášame vám jednoduchý návod, ako si závesy ušijete celkom sama.

Článok pokračuje pod videom ↓
1
takprosto.cc

Ako ušiť závesy

Budete potrebovať:

látku

špendlíky

riasiacu lemovku

ceruzku alebo krajčírsku kriedu

meter

nožnice

koráliky, čipky, stužky či iné ozdoby

žehličku

Ako na to:

Najdôležitejšie je zmerať si správne okná a na základe toho definovať dĺžku a šírku závesov, aby ste ich mohli tvarovať a riasiť podľa toho, ako chcete. Majte na pamäti, že záves je namontovaný na tyči na záclony, takže pri meraní je dobré myslieť na 20-25 cm rezervu. Tento rozmer by ste mali pridať do šírky každého závesu. Nezabúdajte ani na 2-3 cm na každej strane pre zalomenie okraja.

Predtým, ako začnete závesy šiť, látku operte. Ak máte bavlnené tkaniny s najväčšou pravdepodobnosťou sa praním zbehnú. Ak by ste ich prali po ušití, mohlo by sa stať, že na okne by zrazu boli krátke.

Zo zadnej strany látky si kriedou naznačte čiary a odstrihnite z látky takú časť, aká bude sedieť na rozmery vášho okna. Z každej strany látku ohnite dvakrát, prvý raz ohnite cca 1 cm a druhý raz 2 cm. Látku dobre zažehlite a po zažehlení prebehnite na šijacom stroji niťou.

5
takprosto.cc

Keď ste s prišívaním hotoví, na vrchnú časť látky zo zadnej strany našite riasiacu lemovku. Pri rozmeroch riasiacej lemovky sa riaďte šírkou závesu a k tomuto rozmeru pridajte ešte zhruba 2,5 cm.

6
takprosto.cc

Keď lemovku našívate na záves, nešite ju priamo k okraju látky, ale posuňte ju nižšie približne o 2-3 cm. Na okne tak bude vyzerať krajšie, a aj riasiť sa bude jednoduchšie.

7
takprosto.cc

Jednoduchý záves máte hotový. Ak ho chcete ozvláštniť, prišite si naň rôzne komponenty, ako sú koráliky, stužky, čipky či čokoľvek, čo sa vám páči a hodí do interiéru.

Niekoľko nápadov pre inšpiráciu

Závesy si môžete ušiť naozaj akékoľvek. Niekto obľubuje minimalizmus, iný zasa okázalú pompéznosť. V súčastnosti opäť letia závesy „z minulosti“. Takéto dekorácie sú typické riasením, prekladaním, rustikálnymi, ale aj barokovými ozdobami a zlatou farbou. Letia aj kovové doplnky a úchytky. Inšpirácií je mnoho, stačí si len vybrať.

2
takprosto.cc

8
takprosto.cc
12
takprosto.cc
13
takprosto.cc
14
takprosto.cc
15
takprosto.cc
16
takprosto.cc
17
takprosto.cc
18
takprosto.cc
19
takprosto.cc
20
takprosto.cc

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články