Ako pestovať paradajky na parapete: Podrobný návod a dôležité triky! Podarilo sa mi vypestovať najsladšie a najšťavnatejšie paradajky aké som kedy ochutnala

Monizz

Ešte ste nezasadili cherry paradajky? Nuž, je hodina dvanásta, preto by ste sa mali urýchlene rozhýbať, inak vás minie najlepšia úroda. Čerstvá zeleninka je mimoriadne prospešná nielen pre zdravie a pre ľudské telo ale aj pre naše peňaženky. Ak ju máme z domu, dokážeme výrazne ušetriť. Pokojne ju môžeme pestovať aj na parapete. Ako také cherry paradajky.

pixabay.com

Ak cherry paradajky kupujete v supermarketoch potom viete, že ich kvalita je výrazne nižšia a odráža sa to nielen na farbe a celkovom vzhľade, ale najmä na chuti. Rozdiel medzi cherry paradajkami vypestovanými doma a tými kupovanými vidieť už na prvý pohľad. Tie z obchodu sú oproti domácim oveľa bledšie, pôsobia veľmi napnuto, chuťovo sú niekedy kyslejšie a ak aj nie sú, prinajmenšom nevoňajú. Tie domáce majú všetkých päť pé. Sú voňavé, sladké, červené a mäkšie. No neoplatí sa vysadiť si ich na okno?

pixabay.com

Ak chcete pestovať cherry paradajky, musíte si kúpiť hlavne tie správne semienka. Pri výbere by vám mal pomôcť predajca, ktorý vám ukáže dané odrody a na základe vašich požiadaviek vyberie takú, ktorej by sa vo vašich domácich podmienkach mohlo dariť. V prvom rade si na okno pýtajte trpasličie, alebo kríčkové cherry paradajky. Ich výška by nemala presiahnuť 50cm, keďže ich budete pestovať na okne. Popínavé, teda ťahavé cherry rajčiny, sú pre okenné parapety a balkóny naozaj nevhodné.

Ako ich vysadiť, aby rodili?

V praxi sa stretávame s tým, že cherry paradajky môžeme vysádzať v podstate kedykoľvek počas roka. Odborníci však upozorňujú, že ak chceme mať naozaj kráľovskú úrodu, mali by ste staviť na január, nanajvýš začiatok februára. Prvá úroda by mala prísť zhruba tri mesiace po výsadbe semienok.

Vezmite si plastový pohárik a na jeho dne vyrežte menší otvor, cez ktorý bude pôda dýchať. Je to nevyhnutné na to, aby rajčiny rástli a boli pekne šťavnaté.

sovkusom.ru

Do pohárika dajte rašelinu, vezmite 2-3 semienka z balíčka a dajte ich do zeme približne 1,5 cm odvrchu. Potom pôdu zalejte 15-20ml vody, pohárik zakryte potravinovou fóliou a previažte gumičkou, aby ste vytvorili akýsi provizórny skleník. Nezabudnite pohárik položiť do hlbšej nádoby alebo tanierika pod črepníky, aby vám možná vytekajúca voda nezašpinila parapet.

sovkusom.ru

Do potravinovej fólie ihlou urobte niekoľko dierok a položte tácky alebo tanieriky s pohárikmi na teplé a slnečné miesto. Tieto podmienky ideálne spĺňa okenný parapet a to najmä v zimných mesiacoch, kedy slnečných lúčov nie je tak veľa, ako by si krásne paradajky priali. Nezabudnite, že najdôležitejšie je udržiavať pôdu neustále vlhkú, inak semienka vyschnú, nič z nich nevyklíči a bude po úrode.

sovkusom.ru
sovkusom.ru

V priebehu piatich až siedmich dní by ste mali uvidieť vykúkajúci klíček. Keď sa zeleň začne dotýkať fólie, odstráňte ju a nechajte ju voľne rásť. Rastlinku opatrne presaďte do kvetináča a nezabudnite jej priložiť drievko alebo inú menšiu oporu, aby sa nezlomila. Do dolnej časti kvetináča dajte vatu alebo kúsok špongie, kvetináč naplňte do polovice zeminou a potom prisypte trochu rozdrvených nesolených kešu orieškov. Pridajte zeminu, zasaďte rastlinku a teraz už len polievajte a čakajte na prvé bobule.

pixabay.com

Pozri aj: Celý internet sa smeje na tejto titulke prestížneho časopisu. Všimnete si, čo tu nehrá?

zdroj: babskeveci.sk (M), sovkusom.ru