Manžel sa rozhodol, že mi pripraví na záhrade prekvapenie. To, čo spolu so synom dokázali mi teraz závidí každý v okolí!

Monizz

Voda v záhradke je vždy oživením a príjemným spestrením. Ak ste milovníci fontánok, vodopádov a záhradných jazierok, možno vás zaujme práve tento pokus. Prinášame vám podrobný návod, ako si zmajstrovať vlastnoručný záhradný vodopád.

mainavi.ru

Čo budete potrebovať

Na výrobu prírodnej záhradnej fontánky, alebo vodopádu, vám postačí niekoľko materiálov. Ich množstvo závisí od veľkosti vodopádu, aký si zvolíte do vašej záhrady.

piesok

okruhliaky,alebo iné väčšie kusy kameňov

kvádre

ploché kameniny na kaskády

PVC fólie

Skôr, než začnete stavať, premyslite si, aký veľký by mal vodopád byť. Na základe toho kupujte čerpadlo. V praxi sa osvedčilo, že pri stredne veľkom záhradnom jazierku stačí podpovrchové čerpadlo s výkonom 700 wattov. Ak chcete jazierko veľké, aj čerpadlo musí spĺňať jeho kritériá. Toto je len malá ukážka, ktorá vás navnadí

Ako prvé musíte nájsť a vyznačiť miesto v záhrade, kde začnete kopať. Výber lokality a postavenie objektu nepodceňujte. Keď raz bude hotový, už s ním nikto nepohne, preto dbajte na to, aby stálo tam, kde to pristane celkovému dojmu zo záhrady. Nestavajte jazierka v blízkosti stromov, pretože pri kopaní môžete naraziť na korene. Ak ich aj obídete, neskôr môžu narobiť škodu a pretrhnúť hydroizoláciu. Označte si teda obvod rybníka a začnite kopať. Pokojne to môže byť aj štvorec, alebo obdĺžnik.

mainavi.ru

Keďže v tomto návode pracujeme s prírodne vyzerajúcim objektom, aj tvar a vrchné materiály sme volili čo najbližšie tomuto dojmu. Jama by mala byť hlboká približne 1 meter, nie viac a to najmä vtedy, ak chcete do jazierka dať aj ryby. Po celom dne pôjde ešte asi 10 centimetrová vrstva piesku.

mainavi.ru

Kvádre ukladajte do hornej časti a rovno ich zasypávajte zeminou, aby boli pevné. Nezabúdajte na drážku pre hadicu. Koniec hadice musí byť nenápadne ukrytý tak na vrchole „vodopádu“ ako aj dole priamo v jazierku. Keď ste úspešne dokončili kopanie, vysypanie pieskom a aj kaskády podľa vášho vkusu, pustite sa do izolovania.

mainavi.ru

Dno jamy vysteľte hydroizoláciu, teda fóliu z PVC. V tomto prípade dávajte dve na seba. Medzi ne skryjete neskôr rúru z čerpadla. Nezabudnite dať fóliu až za okraje jamy, kde by mala pretŕčať aspoň 20-30 centimetrov. Fóliu si pridŕžajte okruhliakmi, alebo inými kameňmi. Nezabudnite ňou zakryť aj kvádre. Z hrubej stavby zložte len „striešky“, ktoré budú neskôr tvoriť kaskády pre vodu.

mainavi.ru
mainavi.ru

Keď máte toto všetko hotové, začnite ukladať okruhliaky. Ukladajte ich nahusto a natesno, aby fólia pretŕčala čo najmenej. Najluxusnejší bude vodopád vtedy, ak bude voda padať z výšky aspoň 1,5 metra.

mainavi.ru
mainavi.ru
mainavi.ru

Keď ste vyložili jazierko kameňmi, doupravujte vaše veľdielo tak, aby bolo esteticky pekné. Ak vám ostala trčiaca hydroizolácia, poodstraňujte ju. Napustite vodu a spustite čerpadlo, ktoré ste zabudovali do priestoru vodopádu tak, aby ste ho kedykoľvek mohli vybrať.

mainavi.ru

Nezabúdajte, že čerpadlo musí byť neviditeľné, ale zároveň pre vás dostupné. Ak ste všetko zvládli, váš výtvor je hodný potlesku.

mainavi.ru

Hotovo!

mainavi.ru

zdroj: babskeveci.sk (Monika), mainavi.ru