Už dlho som sa chystala na čistenie matracov. Toto je najúčinnejší spôsob, ako ho vyčistíte a ostane bez škvŕn a zápachu!

Monizz

Vždy sa niečo pritrafí. Je toľko situácii, kedy sa matrac jednoducho zababre a ostanú na ňom fľaky, akoby sa tam vyváľalo stádo prasiatok. Hlavne, ak máte doma malé deti. Raz sa pocikajú, inokedy matrac povracajú a potom naň zasa vylejú kašu či ovocnú šťavu. Posteľ je jednoducho miesto, ktoré nemá pokoja a čistoty prinajmenšom pokým deti neodrastú.

wikimedia.org

Riešenie na fľakaté matrace a škvrny je perfektné z dvoch dôvodov–nielenže matrac vyčistí, ale zbaví ho aj nepríjemného zápachu, ktorý sa v ňom rád drží. Len tri kroky a vaše matrace budú opäť čisté a voňavé, nech už sa na ne dostalo čokoľvek a kedykoľvek.

Budú ako nové

Prípravok na čistenie matracov je zloženie chemikálií, ktoré ale vášmu zdraviu, pokojnému spánku ani životnému prostrediu zle neurobia. Aplikujte ho podľa návodu a výsledok vás naozaj poteší.

Budete potrebovať:

235 ml peroxidu vodíka 3%

3 PL sódy bikarbóny

1-2 kvapky tekutého mydla alebo prostriedku na umývanie riadu

takprosto.cc

Zmiešajte v miske všetky zložky a matrac čistite ihneď. Ak si zmes pripravíte skôr a necháte ju odstáť, môže sa stať, že účinné látky z nej vyprchajú a bude po paráde. Ako prvé zmiešajte jedlú sódu a peroxid vodíka, a keď sa rozpustí uhličitan vápenatý, čo potrvá približne 1-2 minúty, pridajte kvapku mydla či prostriedku na umývanie riadu. Zmes prelejte do fľaše s rozstrekovačom a poriadne pretrepte. Potom nastriekajte na škvrny a nechajte 5-10 minút pôsobiť. Ak necháte zmes pôsobiť 15 minút, nič sa nestane. Predovšetkým, ak máte matrac biely. V prípade, že sa matrac nachádza v malej alebo ťažko vetrateľnej miestnosti, pomôžte si ventilátorom. Je lepšie, ak chemikálie bezprostredne nedýchajte, preto otvorte okno a nechajte ventilátor, nech výpary nasmeruje von. Zvyšky zmesi utrite a nechajte uschnúť. Matrace čistite pravidelne. Ideálne je zakúpiť si matrace s poťahom, ktorý jednoducho zvlečiete a vyperiete. Ani tu však nie je hrozba znečistenia zažehnaná, preto majte po ruke vždy roztok trojpercentného peroxidu vodíka. Aké vylepšováky používate na škvrny doma vy? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc