Ako prežiť, ak sa ocitnete na otvorenom mori. Tieto rady vám môžu raz zachrániť život

Lucia Mužlová

S prichádzajúcimi teplými dňami sa mnohí z nás, aspoň mysľou už prenášajú do obdobia horúceho leta a dovoleniek. Niektorí si letnú dovolenku predstavujú návštevou prírody, iní nedajú dopustiť na pláž a more. Avšak nemali by sme zabúdať, že tak ako je more príjemné, môže byť aj poriadne nebezpečné a život ohrozujúce. Čo by ste mali urobiť, ak by ste sa náhodou ocitli uprostred šíreho mora sami a bez pomoci? Tieto rady vám môžu jedného dňa zachrániť život. 

Stať sa môže čokoľvek. Môžete stroskotať počas výletu, alebo dokonca pri páde lietadla. Možno ste zachytili na našej stránke správu o Stevenovi Callahanovi, mužovi, ktorému sa podarilo na otvorenom mori prežiť neuveriteľných 76 dní. To bol skutočný extrém, no dokazuje to, že s vynaliezavosťou, odhodlaním prežiť, no aj s trochou šťastia, dokáže človek zvládnuť aj takýto dlhý pobyt uprostred nekonečnej vodnej plochy. Čo by ste teda mali robiť, aby ste to prežili?

Upokojte sa

brightside.me

Niet divu, že ak sa človek dostane do takejto nezávideniahodnej situácie, tak začne panikáriť. To je ale v takýchto situáciách to najhoršie, čo môžete urobiť. Snažte sa upokojiť, spomaľte dýchanie a zhodnoťte situáciu.

Vyberte si správny plavecký štýl

brightside.me

Keďže ste sa ocitli uprostred šíreho mora, je potrebné sa udržať na hladine, no pritom zbytočne nemíňať energiu. V takomto prípade existujú dve, pomerne jednoznačné zásady.

  • Ak ste v pokojnej vode, je dobré si ľahnúť na chrbát. V takejto polohe míňate najmenšie množstvo energie a môžete si odpočinúť. Navyše vám táto poloha dovolí dýchať rovnomerne.
  • Ak sú väčšie vlny, ktoré znemožňujú ležanie na vode, potom musíte plávať na bruchu. Najvhodnejším plaveckým štýlom sú prsia. Nadýchnite sa, potom uvoľníte krk, pokojne ponorte aj hlavu pod vodu a vydýchnite. Tak nebudete musieť udržiavať hlavu neustále nad hladinou vody, čo je vyčerpávajúce a oberá vás to o energiu.

Nájdite niečo, čo pláva

brightside.me

Ak ste sa na otvorené more dostali v dôsledku stroskotania, je veľká šanca, že okolo vás budú plávať trosky. Ideálny prípad je, ak sa tam nachádza záchranný čln, ktorý býva bežnou výbavou lodí.

Oblečte sa

brightside.me

V horúčave máme tendenciu sa vyzliekať. Ak ale budete na člne, rozhodne sa zahaľte a chráňte si najmä hlavu. Vystavenie sa slnku bez možnosti tienenia je extrémne nebezpečné a môžete dostať úpal, či sa úplne spáliť. Ani jedna z týchto dvoch situácií nie je to, čo by ste v takomto prípade potrebovali. Nájdite teda hocičo, čím sa môžete zahaliť a ukryť sa pred slnkom. Ideálnym riešením je postavenie provizórneho stanu na člne.

Zabezpečte si vodu

brightside.me

Keďže je všade okolo voda, mohlo by vás to lákať napiť sa morskej vody. To je ale to najhoršie, čo by ste mohli urobiť. Keďže je morská voda slaná, tak pitie tejto vody vás ešte viac dehydruje. Pitie morskej vody sa tak rovná smrti. Voda sa dá ale zabezpečiť aj iným spôsobom:

  • Jeden zo spôsobov, ako zabezpečiť pitnú vodu, je pomocou kondenzácie. Budete potrebovať hocijakú vodu (napríklad morskú), ktorú umiestnite do nádoby a do nej vložíte menšiu nádobu. Celé to prekryjete igelitom, ktorý v strede zaťažíte tak, aby skondenzované kvapky vody stekali do menšej nádoby. Zaťažte aj menšiu nádobu. Potom túto „kondezačnú pascu“ umiestnite na priame slnko. Takto si dokážete zabezpečiť niekoľko dúškov pitnej vody.
  • Ideálne je zachytávanie dažďovej vody. V prípade, ak začne pršať, zachyťte vody čo najviac.
  • Tekutinu môžete získať aj z prípadných rýb, ktoré ulovíte.

Zabezpečte si potravu

brightside.me

Na niektorých záchranných člnoch sa nachádza balíček na prežitie, v ktorom môže byť aj núdzové jedlo. V každom prípade, zabezpečenie jedla je až druhoradé v porovnaní s vodou. Bez jedla dokáže človek vydržať dlhšiu dobu, čo sa ale o vode nedá povedať. Ak náhodou nastane situácia, že nemáte žiadnu vodu, ale máte veľké množstvo jedla, potom sa prílišnej konzumácii vyvarujte. Trávenie spotrebováva vodu, a tak je niekedy lepšie hladovať, ako sa zbytočne pripravovať o zásoby vody. Ak ale máte zabezpečenú vodu, potom:

  • Ak máte k dispozícií jedlo, rozdeľte ho do menších denných porcií. To vám umožní vydržať dlhšie a vyhnete sa prípadných tráviacim problémom.
  • Ak sa v núdzovom balíčku nenachádza vlasec a rybársky háčik, môžete si ich skúsiť vyrobiť. Ako háčik môže poslúžiť čokoľvek, napríklad kúsok plechovky, ktorý vyformujete do tvaru háčika, či sponka do vlasov. Dobrým spôsobom, ako nájsť potravu je tiež obzerať sa morských riasach. V nich sa môžu nachádzať uviaznuté malé ryby, či mušle.
  • Skúste loviť ryby a to aj vtedy, ak máte zásobu potravín. Vysatím tekutín z rýb si môžete doplniť úbytok vody v tele.
  • Určite nejedzte pokazené potraviny. Môžete si privodiť komplikácie, ktoré by sa v takejto situácii mohli rovnať smrti.

Dajte o sebe vedieť

brightside.me

V mnohých prípadoch stroskotania sa zahajujú pátracie akcie. Vašou prioritnou úlohou je na seba čo najlepšie upozorniť.

  • Ak netušíte, kde je pevnina, nechajte sa unášať morskými prúdmi. Nemá zmysel s nimi bezhlavo bojovať a navyše je tu istá šanca, že vás doplavia až k pevnine.
  • Neskáčte zo záchranného člna, ak uvidíte na obzore nejakú loď. Tie sú zvyčajne ďaleko aj niekoľko kilometrov a nemáte šancu sa k ním dostať. Navyše tak môžete prísť o záchranný čln. Musíte na seba upozorniť. Na to najlepšie poslúži zrkadielko, kus kovu – napríklad plechovky, či čepeľ vreckového noža. Pomocou týchto predmetov zachyťte slnečný lúč a ten nasmerujte na plavidlo, pričom lúčom hýbte, aby ste upútali pozornosť. Je veľká šanca, že posádka lode si všimne mihotajúci odraz svetla a rozhodnú sa zistiť, čo tento odraz spôsobuje. V noci poslúži najlepšie blikanie baterkou.
  • Nesignalizujte ohňom, napríklad tak, že budete zapaľovať trosky, či oblečenie. Oheň sa môže veľmi rýchlo vymknúť kontrole a vám spôsobiť veľké komplikácie.
  • Ak sa v záchrannom člne nachádzajú svetlice, tie nevystreľujte bezhlavo, ale iba v tom prípade, že vidíte v blízkosti loď.
  • V záchranných balíčkoch sa môže nachádzať aj fluoresceín. Ten vylejte do vody, ak sa v blízkosti nachádza pátracie lietadlo alebo loď. Vďaka výraznej škvrne sa dá miesto, kde sa nachádzate, identifikovať aj z veľkej diaľky.

Nestrácajte nádej

brightside.me

To je to najhoršie, čo môžete urobiť. Často strata nádeje nastane vtedy, ak v diaľke prepláva loď, či preletí záchranárske lietadlo, ktoré si vás nevšimlo. V takom prípade si musíte povedať, že je dobré, že sa nachádzate v tejto oblasti, kde je aktivita plavidiel, alebo že po vás už pátrajú. Je tak veľká šanca, že ďalšie plavidlo, vás zbadá.

Tento scenár je skutočne len hypotetický a to aj najmä preto, že sme vnútrozemská krajina, a tak sa na more často nedostávame. No osud je nevyspytateľný a niekedy môže nastať aj takáto extrémna situácia. Vtedy je dobré vedieť, čo robiť, aby ste situáciu zvládli.

Pozrite aj naše ďalšie články týkajúce sa prežitia:  

brightside.me

Najnovšie články