Endokrinológ radí: Ak máte problémy so štítnou žľazou, mali by ste jesť minimálne 1 vajíčko denne. Prečo je to dôležité?

Gabriela Kinčoková

Foto: pixabay

V dnešnej dobe si štítna žľaza nevyberá. Problémami trpia starší ale aj mladší, dokonca aj deti. Medzi hlavné psychické príznaky ochorenia štítnej žľazy patria nervozita, podráždenosť či depresia. Ohrozuje srdce aj tehotenstvo, preto si príznaky treba hneď všímať. Hormóny, ktoré produkuje štítna žľaza, ovplyvňujú množstvo procesov v organizme.

Odborníci sa neustále snažia pomáhať pacientom a čo najviac skvalitniť ich život. Z domácej lekárničky je tu jeden najväčší favorit. Obyčajné vajíčko. Je veľmi dôležité štítnu žľazu nepodceňovať pretože je zodpovedná napríklad za kardiovaskulárny systém, nervovú sústavu či dokonca psychiku.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kelly Senyei – Just a Taste® (@justataste) on

Ak vám štítna žľaza zlyhá, môžu nastať veľké zdravotné problémy. Štítna žľaza produkuje veľmi dôležitý hormón kalcitonín. Tento hormón má na starosti správne hladiny vápnika, zachováva integritu kostných tkanív a urýchľuje regeneráciu. Ak je koncentrácia tohto hormónu v krvi vyššia, môže to znamenať pre pacienta dokonca rakovinové ochorenie štítnej žľazy, prsníka, prostaty a pod.

Aké sú výhody vaječného žĺtka?

Štítna žľaza, tak ako aj iné orgány v našom tele, potrebujú správny dostatok všetkých živín pre svoje fungovanie. Práve preto je vhodnou voľbou práve vaječný žĺtok, ktorý obsahuje 3 najdôležitejšie živiny pre štítnu žľazu.

  • Tyrozín 

Tyrozín je aminokyselina, ktorá je trávená z proteínových potravín a je produkovaná z inej aminokyseliny – fenylalanínu. Tyrozín sa považuje aj za hormón dobrej nálady. Pomáha proti úzkosti a strachu.

  • Jód

Podľa mnohých štúdii je práve nedostatok jódu príčinou mnohých problémov napríklad aj s mozgom a to hlavne u detských pacientov. Každý človek by mal mať správny príjem jódu, aby štítna žľaza mohla fungovať správne. Jeden vaječný žĺtok má v sebe 12 mikrogramov jódu.

  • Selén

90% vylučovaných hormónov štítnou žľazou pozostáva z T4 a premieňa sa na aktívny hormón T3. Všetko je to spôsobené enzýmami závislými od selénu. V tomto prípade môže selén aktivovať hormón T3 a prehodiť ho späť na T4. To je dôvod, prečo je selén taký dôležitý pre fungovanie štítnej žľazy. Jedno vajíčko dodá vášmu telu 16 mcg selénu čo je 29% odporúčaného denného príjmu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Calories Counter (@calories.zero) on

Pravidelné konzumovanie vajíčok pomôže v boji proti chorobe štítnej žľazy ale tiež aj pri iných problémoch. Nezabúdajte, že vajíčka sú dobré aj v prípade ak chcete stratiť hmotnosť. Sú výborným zdrojom bielkovín a proteínov.

 sovkusom.ru
7
Komentovať