AKTUÁLNE: Muža, ktorý je už vyše 10 rokov vo vegetatívnom stave opäť napojili na prístroje

Lucia Mužlová

Foto: flickr

Len včera sme vás informovali o tom, že pacienta, ktorý je už 10 rokov vo vegetatívnom stave sa rozhodli odpojiť od prístrojov, s čím nesúhlasili rodičia pacienta. Jeho manželka so zbytkom rodiny a dokonca aj s úradmi však boli za. Keď sa odpájanie začalo, prišlo nové rozhodnutie. Pacient bude trpieť ďalej.

Keď sme sa vás v komentároch opýtali, aký je váš názor na eutanáziu a či súhlasíte s odpojením pacienta, vo väčšine prípadov sme sa stretli s pozitívnymi reakciami na túto smutnú tému. Aj preto môže byť nové rozhodnutie pre mnohých šokujúce.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lucy Jubb (@lucyjubb) on

Lekári v utorok opäť napojili na prístroje Francúza, ktorý je už viac ako desať rokov vo vegetatívnom stave. Stalo sa tak po tom, ako parížsky odvolací súd v pondelok nariadil obnovenie udržiavania životných funkcií 42-ročného Vincenta Lamberta. Súd vydal svoj verdikt iba niekoľko hodín po tom, ako začali lekári v nemocnici v meste Reims muža odpájať od prístrojov.

„S potešením vás môžeme informovať, že… podávanie tekutín a výživy Vincentovi Lambertovi sa obnovilo,“ uviedol Jean Paillot, právnik rodičov, ktorí dôrazne nesúhlasia s ukončením jeho života.  „Nie je to odročenie, ale nový štart,“ dodal iný právnik rodičov Jerome Triomphe s tým, že najbližším cieľom je previezť Lamberta do inej nemocnice.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ALX park (@alex_coryphee) on

Lambert je vo vegetatívnom stave po autonehode z roku 2008, pri ktorej utrpel vážne poškodenie mozgu. Tím lekárov sa zhodol na tom, že mu prestane prístrojmi podávať tekutiny i výživu, ktorými ho udržujú pri živote.  Nezhody ohľadom prípadu panovali medzi Lambertovými príbuznými. Jeho manželka podporovala rozhodnutie lekárov neudržiavať ho umelo pri živote, zatiaľ čo Lambertovi rodičia boli proti.

Ukončenie liečby povolil Francúzsku aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), pričom v prospech lekárov tento rok rozhodol aj francúzsky súd a následne v apríli Štátna rada, ktorá je najvyšším správnym súdom v krajine. Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím tento mesiac požiadal Francúzsko, aby rozhodnutie o odpojení Lamberta od prístrojov pozastavilo, kým vo veci uskutoční vlastné vyšetrovanie, čo by mohlo trvať roky.

Lambertov prípad podnietil vo Francúzsku diskusiu o eutanázii. Francúzska legislatíva povoľuje tzv. pasívnu eutanáziu pre vážne chorých alebo zranených pacientov, u ktorých nie je nádej na vyliečenie, pričom im zastavia liečbu udržujúcu ich pri živote. Aktívna eutanázia, pri ktorej niekto zámerne spôsobí smrť pacienta, je v krajine nelegálna i napriek snahám zákony zmierniť.

Najnovšie články