AKTUÁLNE: Zažívame prvé tropické dni! Pripravte sa na horúce dni spojené s intenzívnymi búrkami

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR

Na viacerých miestach bol na Slovensku prvý tropický deň, teda deň s maximom dennej teploty vyšším ako 30 stupňov Celzia. Na sociálnej sieti o tom na základe operatívnych údajov informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miriam (@mim_moric) on

„Tropický deň sme zaznamenali na staniciach Prievidza, Slovenský Grob a Horné Lefantovce. Len málo však chýbalo aj na ďalších miestach západného Slovenska, no tesné to bolo aj v Banskobystrickom kraji či na Zemplíne,“ informovali meteorológovia, ktorí v najbližších dňoch očakávajú ďalšie tropické teploty. Dodávajú však, že ich pravdepodobne bude sprevádzať viac prehánok a búrok ako v utorok.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by One2weSlovakia (@one2we_slovakia) on

Naopak máj bol tiež rekordným mesiacom. Podľa meteorológov bol na niektorých miestach Slovenska najmenej slnečným májom od roku 1961. Na sociálnej sieti to uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý zároveň vyhodnotil máj 2019 ako výnimočne chladný a upršaný. Za 31 májových dní svietilo na väčšine územia Slovenska slnko 120 až 150 hodín, v priemere teda štyri až päť hodín za deň. Najchudobnejším na slnečný svit od roku 1961 bol máj napríklad v Kuchyni, Bratislave, Piešťanoch, Košiciach a na Chopku.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dorka (@dorotka_04) on

Pre západné Slovensko bol tohtoročný máj tiež najchladnejším májom od roku 1991. Priemerná teplota mesiaca dosiahla v nížinách na väčšine územia 12,5 až 14 stupňov Celzia, teda asi o dva stupne menej, ako je dlhodobý priemer. Odchýlka bola menšia na východe, kde mesiac skončil ako teplotne normálny. Podľa SHMÚ je rovnako nezvyčajné, že v stanici Hurbanovo meteorológovia pozorovali len jeden letný deň, ktorý nastal až koncom mesiaca, 26. mája. Najnižšiu teplotu zo staníc umiestnených pod nadmorskou výškou 1000 metrov namerala Oravská Lesná 8. mája, keď teplomer ukazoval mínus 3,8 stupňa Celzia.

Na väčšine územia spadlo v máji 100 – 170 milimetrov zrážok, na niektorých miestach bol však máj 2019 výnimočne daždivý. Napríklad v Kuchyni, Oravskej Lesnej a na Chopku skončil ako druhý najdaždivejší máj od roku 1961, v stanici Bratislava Mlynská dolina dokonca ako najdaždivejší.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andrea (@aaandaaa33) on

Počas dnešného dňa sa na našom území opäť očakávajú búrky a budú početnejšie ako v priebehu včerajšieho dňa. Dnešný deň bude podobne ako ten včerajší v znamení spočiatku jasného až polooblačného počasia. V priebehu dňa sa však začne vytvárať kopovitá oblačnosť a v teplom vzduchu sa začnú na našom území vyskytovať búrky.Búrky by mali na našom území vznikať už krátko popoludní. Objavia sa zatiaľ predovšetkým v oblasti horských polôh, no popoludní a podvečer sa očakávajú aj v nižších polohách. Informovalo o tom imeteo.

Najnovšie články