Môžeme pociťovať rovnakú lásku k zvieraťu ako k dieťaťu? Vedci prišli k zaujímavému výsledku, ktorému nebudete veriť

Zuzana Fulopova

Foto: instagram/mmichsgold

Láska nemá žiadne hranice a pritom má mnoho podôb. Či už prežívame ten krásny pocit k človeku alebo zvieraťu, ide o čisté a silné emócie, ktoré sú dá sa povedať totožné. Ak ste ale uvažovali, prečo prežívate rovnaké pocity pri vašom domácom miláčikovi ako pri vašom dieťati, máme pre vás vysvetlenie.

Foto: pixabay

Už v dávnej minulosti sme začali domestifikovať zvieratá, či už pre uľahčenie práce alebo pre socializáciu. Špecifickou kategóriou týchto zvierat je rozhodne pes, ktorý je dnes považovaný za najlepšieho priateľa človeka. Naša láska k tomuto zvieraťu však častokrát ide nad rámec priateľstva. Prečo je tomu tak?

Foto: pixabay

Teóriou podobnosti ľudskej náklonnosti medzi matkou a dieťaťom a človekom a zvieraťom sa zaoberal výskum v nemocnici Massachusetts a prišiel k zaujímavým výsledkom. Vedci študovali funkčnú neuroanatómiu dvoch spojení analýzou modelov mozgovej funkcie, a to prostredníctvom fotografií. Prostredníctvom nich sa zamerali na oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za vývoj emócií a pripútanosti k ľudom.

Respondenti tohto výskumu boli matky s deťmi vo veku 2 až 10 rokov, ktoré taktiež vlastnili psíkov viac ako rok. Ženy si mali priniesť fotografie svojich detí a psov, ktoré vedci použili spolu s inými fotografiami cudzích detí a psov v danom výskume.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Héctor o Dálmata (@hectorodalmata) on

Podľa výsledkov výskumu, matky, ktoré videli fotografie svojich detí a psov, aktivovali oblasť mozgu spojenú s emóciami, súcitom,  náklonnosťou a starostlivosťou. Naopak pri fotografiách cudzích detí a zvierat tieto emócie nepociťovali. Okrem iného, vedci zistili, že pri fotografiách svojich psov mala väčšina žien rovnako silné emócie mozgu ako pri fotografiách svojich detí.

Podľa vedúceho tohto výskumu Loriho Peliho, bolo vždy jasné, že domáce zvieratá majú špecifické miesto v živote ľudí ako aj v ich srdciach, teraz však existuje aj dôkaz, že je tomu tak. Je známe, že pes prináša človeku priateľstvo, lásku ako aj emocionálnu a sociálnu podporu, ktorá mu je opätovaná. Môže za to aj fakt, že sa správajú ako malé deti, ktoré nikdy nevyrastú. Chcú sa vždy baviť, dávajú bezpodmienečnú lásku a radosť.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Reuger & Willow (@reugerandwillow) on

Matky majú v sebe prirodzený pocit starostlivosti a tak aj dieťa a domáci miláčik zastavajú rovnaké miesto v ich srdciach. Síce majú rôzne charakterové vlastnosti a emócie, ale rovnako potrebujú lásku a starostlivosť. Sú súčasťou rodiny. Čo si myslite o tomto výskume? Súhlasíte s výsledkom? Dajte nám vedieť v komentároch.

adme.ru
14
Komentovať