AKTUÁLNE: Na Slovensku je 27 nových prípadov nákazy koronavírusom

Lucia Mužlová , SITA , TASR

FOTO TASR - Ján Krošlák

Na Slovensku je 27 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 336 pozitívnych vzoriek a celkovo 7196 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 363 osôb. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Od tlačovky Igora Matoviča, na ktorej oznámil, že testovať budú aj súkromné laboratória ešte neboli tieto štatistiky zverejnené, ani pripočítané k živým prípadom. To, prečo sa nedokážu skoordinovať stále nie je jasné. Za včerajší deň celkovo otestovali 688 vzoriek, z toho bolo 661 negatívnych.

Po prepustení z bojnickej nemocnice zomrel pacient s koronavírusom

Po prepustení z bojnickej nemocnice v pondelok zomrel pacient pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. O úmrtí pacienta v domácej liečbe informovala na svojom portáli televízia Joj s tým, že má ísť o 60-ročného muža. Ministerstvo zdravotníctva úmrtie muža potvrdilo, presnú príčinu smrti však musí určiť pitva.

„Môžeme potvrdiť, že ide o pacienta, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19. Aktuálne čakáme na výsledky pitvy, ktorá ukáže, čo bolo primárnou príčinou úmrtia,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

 Koronavírus v Taliansku

Talianska vláda predĺžila platnosť prísnych opatrení vrátane zákazu vychádzania na spomalenie šírenia nového koronavírusu minimálne až do 12. apríla. V pondelok to oznámil minister zdravotníctva Roberto Speranza, píše agentúra AFP.

Foto: TASR/AP

Vedecký výbor, zriadený na poskytovanie odborného poradenstva štátnym orgánom pre boj s koronavírusom, na svojom zasadnutí odporučil predĺženie „všetkých príslušných opatrení najmenej do Veľkej noci“, uviedol vo vyhlásení Speranza.

Oficiálne Taliansko doposiaľ zaznamenalo 101.739 nakazených a 11.591 úmrtí, čo je celosvetovo najhoršia bilancia v rámci súčasnej koronavírusovej pandémie. Spomínané opatrenia, zavedené v prvej polovici marca, mali platiť do 3. apríla.

Svetová zdravotnícka organizácia pripustila, že rúška nemusia mať žiadny účinok

Neexistuje dôkaz o tom, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy nového koronavírusu. Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii v Ženeve šéf núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan.

Foto: pixabay

„V skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak,“ povedal podľa agentúry DPA. WHO poukazuje na to, že ľudia si môžu pri odoberaní rúšok nesprávnym a nebezpečným spôsobom kontaminovať ruky a že ich nositelia sa častejšie dotýkajú svojej tváre.

Hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová povedala, že organizácia odporúča verejnosti, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma a tí, ktorí sa o nich starajú.

Ryan varoval, že riziko kontaminácie sa teraz z verejných prostredí presunulo do domácností a preto by ľudia mali dôkladne sledovať svoj zdravotný stav a zdravie svojich blízkych. Podozrivé prípady v rodinách treba rýchlo rozpoznať a oddeliť od ostatných členov rodiny. Ostatní členovia rodiny, ktorí mohli byť nakazení, by mali zostať v karanténe.

Najnovšie články