BLESKOVÁ SPRÁVA: Od dnes sa otvárajú aj niektoré nákupné centrá. Oznámil to večer Igor Matovič

Lucia Mužlová , TASR

Foto: TASR/Martin Baumann

Včera večer sa v relácii Michala Kovačiča na Markíze vyjadril premiér Igor Matovič aj k niektorým nákupným centrám. Otvoriť sa môžu tie, ktoré majú do 35 prevádzok.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vzhľadom na dobrý vývoj so šírením nového koronavírusu na Slovensku sa od stredy spúšťajú naraz fázy 2 a 3 z plánu otvárania prevádzok.

Môže tak fungovať:

  • krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania,
  • kaderníctva,
  • pedikúry a manikúry,
  • vonkajšie turistické atrakcie,
  • taxislužby,
  • autoškoly
  • uskutočňovať sa môžu bohoslužby a svadby

Otvoriť môžu tiež obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, a to aj v menších nákupných centrách do 35 prevádzok, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene. Konkrétne podmienky stanovuje opatrenie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Foto TASR/Jakub Kotian

Z tzv. druhej fázy umožňuje krátkodobé ubytovanie s donesením jedla na izbu. Izby musia byť s WC a kúpeľňou, bez poskytovania iných služieb. Po odchode hosťa z izby musí byť izba 24 hodín voľná. Otvoriť sa tiež môžu kaderníctva, holičstvá, pedikúry, manikúry, kozmetiky a soláriá. Prístupné budú aj vonkajšie turistické atrakcie.

Taxislužby môžu zabezpečovať už aj prepravu osôb. Vodič musí byť v takom prípade vhodným spôsobom oddelený od zadných sedadiel, kde prepravuje maximálne dvoch zákazníkov bez klimatizácie. Po každom zákazníkovi musí taxikár dezinfikovať auto a dodržať prestávku minimálne 15 minút.

Foto: unsplash

V rámci tretej fázy sa otvárajú prevádzky obchodov a služieb bez obmedzenia plochy, a to aj v malých nákupných centrách do 35 prevádzok. Dodržiavať musia prísne hygienické pravidlá, s prekrytím dýchacích ciest, dezinfekciou rúk aj priestorov, pri dodržiavaní podmienky 25 štvorcových metrov (m2) na zákazníka aj dvojmetrových odstupov.

Vo verejnom stravovaní sú povolené vonkajšie terasy. Okraje stolov musia byť dva metre od seba, dotykové plochy stolov sa musia dezinfikovať po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi. Ich otváracie hodiny, mimo donáškovej služby, môžu byť len od 6. do 20. hodiny.

Najnovšie články