BLESKOVÉ SPRÁVY: Teploty nad +15 stupňov a silný dážď. SHMÚ varuje pred povodňami

SITA

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Nasledujúce dni sa budú niesť v znamení oblačného počasia so zrážkami, ktoré sa od zajtra budú vyskytovať najmä na východe. Naďalej bude nadpriemerne teplo. 

Foto: archív TASR

Na Slovensku dnes bude prevažne zamračené a na mnohých miestach sa vyskytne dážď alebo prehánky, vo vysokých polohách aj sneženie. Popoludní možno očakávať postupné ustálenie zrážok. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej stránke. Upozorňuje tiež, že z trvalého dažďa hrozia povodne a v stredu 4. marca aj vietor či snehové jazyky.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Najvyššia denná teplota dnes bude 8 až 13 stupňov, na Zemplíne lokálne do 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov okolo 3 stupne,“ avizujú meteorológovia. Fúkať bude prevažne južný, na západe postupne západný vietor s rýchlosťou 3 až 9 m/s, v nárazoch miestami okolo 13 m/s (10 až 30, 45 km/h), v Banskobystrickom kraji postupne slabý vietor. Na horách sa očakáva prudký až búrlivý vietor. Predpokladané množstvo zrážok je do 10 mm, ojedinele okolo 15 mm, na hrebeňoch Tatier okolo 15 cm snehu.

Foto: archív TASR

Výstraha 1. stupňa pred povodňami z trvalého dažďa platí ojedinele do 20:00 v niektorých okresoch Horného Považia a Liptova, Ipľa, Horného Hronu, Dolného Hronu a Slanej.

Na stredu 4. marca vydal SHMÚ výstrahu 1. stupňa pred vetrom pre niektoré okresy Prešovského a Košického kraja. Platiť bude od 6:00 do 17:00. Ojedinele sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 – 85 km/h. V stredu v Prešovskom kraji varujú meteorológovia aj pred snehovými jazykmi a závejmi. Výstraha 1. stupňa bude platiť od 5:00 do 20:00.

Povodne z trvalého dažďa

Povodeň z trvalého dažďa hrozí v okrese Levice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Krupina, Veľký Krtíš, Detva, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. „Vzhľadom na očakávaný trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ upozorňuje SHMÚ. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovať.

V Tatrách hrozia lavíny

Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách sa vplyvom oteplenia, dažďa a vetra vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Veľkej a Malej Fatre naďalej platí mierna hrozba, druhý stupeň. TASR o tom informoval Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

Hranica dažďa a sneženia sa podľa Bešinského posunula na úroveň 1700 metrov nad morom. Sneh do tejto výšky zvlhol a oťažel, preto sa môžu tvoriť samovoľné lavíny z mokrého snehu. „Nad touto hranicou je, naopak, suchý sneh previevaný silným vetrom na severozápadné až východné svahy, kde je opäť formovaný do snehových dosiek a vankúšov. Tie je možne uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení,“ upozornil.

Ráno bolo na horách hmlisté počasie, na väčšine územia s dažďom. Teplota sa pohybovala od mínus piatich do plus troch stupňov Celzia. Fúkal silný južný až juhozápadný vietor so silou do 15, v nárazoch až do 30 metrov za sekundu. „Upozorňujeme na premočené prístupové trasy ku chatám a na možné samovoľné lavíny z mokrého snehu,“ doplnil Bešinský.