Blesková správa: Pozor na kuracie mäso z Poľska. U hydiny sa opäť objavila vtáčia chrípka

TASR

Ilustračná foto: archív TASR

Poľské úrady potvrdili v stredu výskyt vysokonákazlivej vtáčej chrípky na hydinových farmách chovajúcich morky na východe krajiny. V dôsledku nákazy bude nutné utratiť až 40.000 kusov hydiny, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá.

Foto: pexels

Ide o prvé prípady vtáčej chrípky v Poľsku – podľa údajov Eurostatu najväčšieho producenta a vývozcu hydinového mäsa v Európe – od roku 2017. Predseda poľského združenia chovateľov živej hydiny a vývozcov hydinového mäsa Andrzej Danielak uviedol, že vírus vtáčej chrípky sa zrejme vyskytol až na troch farmách, čo ohrozuje 350.000 kusov vtáctva v zóne v okruhu troch kilometrov okolo postihnutého chovu.

Úrady v Lubelskom vojvodstve v utorok oznámili, že veterinárni experti pristúpili ku krokom zameraným na vyhubenie vírusu s tým, že zaznamenali kmeň vtáčej chrípky H5N8, ktorý môže byť nebezpečný aj pre človeka. Úrady uviedli, že v súvislosti s mimoriadnou situáciou sa uskutočnilo niekoľko stretnutí. Na záberoch súkromnej televízie Polsat je vidieť, ako policajné autá v oblasti blokujú cestu.

Najnovšie články