Už o pár dní si pospíme o hodinu kratšie, čaká nás zmena času. Hodinky si budeme musieť prestavovať ešte roky

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Už tento víkend nás opäť čaká zmena času zo zimného na letný a my si tak opäť pospíme o niečo kratšie. Zmena času príde tento rok počas Veľkej noci.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál iMeteo, posledný marcový víkend už tradične k zmene času patrí, pričom tento rok to pripadá na Veľkonočnú nedeľu, 31. marca, kedy si o 2:00 posunieme čas na 3.00. Noc tak bude o hodinu kratšia a my prejdeme na stredoeurópsky letný čas (SELČ).

Dokedy bude platiť striedanie času?

Hoci si pospíme o hodinu kratšie, čakajú nás však dlhšie poobedia za denného svetla a stmievať sa bude neskôr. Dni sa budú naďalej predlžovať až do letného slnovratu. Výhodou, že zmena času prischla na veľkonočné sviatky, je, že v pondelok je voľno, takže to pre nás nebude až také náročné. Mnohí ľudia volajú po tom, aby sa striedanie letného a zimného času zrušilo a hoci pred pár rokmi sa o tom vo veľkom diskutovalo, pandémia túto tému odložila na neurčito.

Čas sa tak bude povinne meniť minimálne do roku 2027 a stále nie je vylúčené, že to bude aj dlhšie. V Európskej únii bude táto téma predmetom diskusie až na konci roku 2026. To, ako to so striedaním času skončí, ukáže až budúcnosť.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

Najnovšie články