Cena cibule extrémne narástla, svet hlási jej nedostatok. Takto je na tom Slovensko

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Cena cibule išla poriadne hore, no to ešte stále nie je všetko. Hrozí jej nedostatok, pretože je jej vo svete veľmi málo.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, za nedostatok cibule môže slabá minuloročná úroda, a prázdne sklady majú aj niektorí jej pestovatelia na Slovensku. Cena oproti minulému roku stúpla dvojnásobne. Portál sa išiel pozrieť aj na poľnohospodárske družstvo v Maduniciach, kde sa zameriavajú na pestovanie cibule.

Sklady sú skoro prázdne

Kým po iné roky mali počas tohto obdobia plné sklady, dnes sú už skoro prázdne a všetko je vypredané. Momentálne sa hovorí aj o cibuľovej kríze, ktorú spôsobila slabá úroda. Môžu za to záplavy v Pakistane, silné mrazy v strednej Ázii, ale aj suchá v Afrike. Keďže je cibule málo, jej cena rastie. Na trhoch sa jej cena pohybuje okolo dvoch eur, v supermarketoch nižšie.

Cena išla hore

Keďže pred rokom sme za kilogram cibule platili približne 70 centov, jej cena narástla o sto percent. Poľnohospodári však tvrdia, že na paniku dôvod nie je a cibule je na Slovensku dostatok. Zatiaľ na pultoch obchodov nedostatok cibule nepociťujeme, pestovatelia však tvrdia, že situácia sa môže o pár týždňov zmeniť, keďže jej zásoby sa míňajú.

Nová úroda sa očakáva až začiatkom leta, preto predpokladajú, že cibule bude skutočne málo aspoň mesiac. Do príchodu novej úrody tak možno cena cibule ešte porastie. Robiť si jej zásoby však neodporúčajú.