Cena ďalšej potraviny dosiahla svoje historické maximum. Slováci si priplatia aj za toto

SITA

Foto: unsplash

Svetové ceny mäsa zaznamenali ďalšie historické maximum. Index cien mäsa FAO mal v máji v priemere 122,0 bodov, čo je o pol percenta viac ako v apríli, čím sa stanovilo nové historické maximum spôsobené prudkým nárastom svetových cien hydinového mäsa.

Článok pokračuje pod videom ↓

V máji rástli ceny hydinového mäsa najmä pre pokračujúce prerušenie dodávok z Ukrajiny a nedávne prípady vtáčej chrípky. Ceny hovädzieho mäsa ostali stabilné, svetové ceny bravčového mäsa a ovčieho mäsa mierne klesli. Informoval o tom Matej Korpáš z Tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) na webovej stránke SPPK.

Foto: unsplash

„Index cien potravín FAO zaznamenal v máji v priemere 157,4 bodu, čo je o 0,9 bodu alebo 0,6 percenta menej ako v apríli. Ide o druhý mesiac poklesu za sebou. Hodnota indexu je však medziročne o 29,2 bodu, alebo 22,8 percenta vyššia. Májový pokles bol spôsobený poklesom cien rastlinných olejov a mliečnych výrobkov. V menšej miere klesli aj ceny cukru. Ceny obilnín a mäsa sa mierne zvýšili. Index cien obilnín FAO dosiahol v máji v priemere 173,4 bodu, čo je o 3,7 bodu alebo 2,2 percenta viac ako v apríli,“ uviedol Korpáš.

Nie je to jediná potravina s vysokou sumou

Medzinárodné ceny pšenice rástli štvrtý mesiac po sebe. Oproti aprílu vzrástla cena o 5,6 percenta a medziročne o 56,2 percenta. Aktuálna hodnota je 11 percent pod rekordným maximom dosiahnutým v marci 2008. Trend nárastu cien pšenice bol reakciou na zákaz exportu ohlásený Indiou, ale aj na zníženú produkciu na Ukrajine. Medzinárodné ceny hrubého zrna v máji klesli o 2,1 percenta, no napriek tomu tak zostali o 18,1 percenta nad svojou hodnotou spred roka. Ceny kukurice klesli o 3 percentá, v máji klesli aj medzinárodné ceny ciroku o 3,1 percenta.

Ilustračná foto: pixabay

Index cien rastlinných olejov FAO medzimesačne klesol o 3,5 percenta. Mesačný pokles odrážajú nižšie ceny palmového, slnečnicového, sójového a repkového oleja. Index cien mliečnych výrobkov FAO mal v máji v priemere o 3,5 percenta menej ako v apríli. „Ide o prvý pokles po ôsmich po sebe idúcich mesačných nárastoch. Hodnota indexu je však stále o 20,5 bodu alebo 16,9 percenta vyššia ako v rovnakom období minulého roka,“ dodal Korpáš.

Niektoré ceny klesli

Svetové ceny všetkých mliečnych výrobkov klesli a najviac cena sušeného mlieka, pre nižšie nákupné záujmy v súvislosti s neistotou na trhu pre pokračujúce blokovanie v Číne, aj napriek pretrvávajúcej globálnej napätosti ponuky. Ceny masla tiež výrazne klesli pre slabší dopyt po dovoze spolu s určitými zlepšeniami dodávok z Oceánie a obmedzeným vnútorným predajom v Európe. „Silné maloobchodné tržby a vysoký dopyt zo strany reštaurácií pred letnými prázdninami na severnej pologuli zabránili výraznému poklesu cien syrov, a to aj napriek oslabenému globálnemu dovoznému dopytu,“ podčiarkol Korpáš.

Foto: archív TASR

Index cien cukru FAO dosiahol v máji v priemere o 1,1 percenta menej ako v apríli. „Ide o prvý pokles po prudkom náraste zaznamenanom v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Mierny pokles bol vyvolaný obmedzeným celosvetovým dopytom po dovoze a dobrými vyhliadkami globálnej dostupnosti pre vynikajúcu úrodu v Indii. Oslabenie brazílskeho realu voči americkému doláru a nižšie ceny etanolu mali za následok ďalší tlak na znižovanie svetových cien cukru. Neistoty týkajúce sa výsledkov aktuálnej sezóny v Brazílii, ktorá je najväčším svetovým vývozcom cukru, však zabránili výraznejšiemu poklesu cien,“ uzavrel Korpáš.

Najnovšie články