Cena jednej zo základných potravín začína klesať. Slováci si všimli nečakané akcie

Kristína Hagarová

Ilustračná foto: archív TASR

Cena jednej z najzákladnejších potravín začína klesať. Svedčia o tom výrazné akcie, ktoré si Slováci všimli v obchodoch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál TVNoviny, zlacňovanie masla avizujú už štyri obchody v rovnakom čase a práve jeden z veľkých reťazcov potvrdil trend zlacňovania. Rovnaké správy idú aj zo zahraničia. Práve maslo patrí medzi potraviny, ktoré sa stali akýmsi symbolom zdražovania. Jeho cena vyletela poriadne vysoko a za 250 gramov sme platili od troch až po viac ako štyri eurá. Pred zdražovaním bola pri tom cena aj pod dve eurá.

Cena masla ide poriadne dole

Zdá sa však, že začiatok roka 2023 znamená lepšie časy práve pre túto potravinu. Akciová cena sa doteraz pohybovala od 2,2 po 2,4 eurá, teraz ide nižšie. Ako informuje portál, COOP Jednota má maslo za 2,09 eura, Billa za 1,99 a Koruna za 1,89. Najnižšiu cenu má Kaufland a síce za 200 gramov masla zaplatíte 1,19 eur. Takáto cena bola pritom naposledy pred veľkým zdražovaním.

Foto: unsplash

Reťazce sú vo vyjadreniach opatrné

Reťazce však ešte nechcú nič sľubovať. Aj keď to môže byť predzvesť zlacňovania, nemusí to tak byť. Ceny sa menia každý týždeň a odvíja sa hlavne od cien spotovej smotany na burze. Znamená to, že keď klesne jej cena, môže sa znížiť aj cena masla pre zákazníkov. Vývoj sa však nedá predpovedať. Kaufland nie je vo svojich vyjadreniach až taký opatrný a podľa neho maslo už začalo zlacňovať.

Ako informuje portál, práve zo zahraničia prichádzajú veľmi pozitívne správy. Dánska spoločnosť Arla Foods, ktorá je najväčším výrobcom mliečnych výrobkov v Škandinávii a prevádzkuje aj najväčšiu mliekareň v Británii prišla s vyjadrením, že ceny mliečnych výrobkov pôjdu rapídne dole už do pár mesiacov. Aj keď je toto vyjadrenie určené pre Britov, môže to poukazovať aj na trend, že ceny mliečnych výrobkov pôjdu dole aj u nás.