Ples v opere 2020: Prvýkrát sa objavil aj homosexuálny pár umelcov. Je Slovensko na ceste k tolerancii?

Hyriaková Kristína

FOTO TASR - Pavol Zachar/Facebook (Mladí proti fašizmu)

V sobotu, 11. januára, sa v Slovenskom národnom divadle uskutočnil jubilejný dvadsiaty ročník Plesu v opere. Množstvo ľudí sa zaoberalo róbami dám, ktoré boli na túto prestížnu udalosť pozvané. Mnohých však zaujala jedna vec, ktorá sa stala na Slovensku po prvý raz.

Článok pokračuje pod videom ↓
FOTO TASR – Pavol Zachar

Problematika homosexuálov na Slovensku je ešte stále veľké tabu, a to napriek tomu, že žijeme v 21. storočí. Slovensko je veľmi konzervatívna krajina, ktorá ku vzťahu párov rovnakého pohlavia zastáva skôr rezervovaný názor a v tom lepšom prípade sa tvári, že niečo také nevidí. V tom horšom prípade sa homosexuáli označujú za chorých, zvrátených či dokonca nebezpečných, a to len kvôli svojej orientácii. Existuje však aj množstvo ľudí, ktorí sa snažia robiť v tomto smere osvetu a ukázať ostatným, že homosexualita určite niečo, čoho by sme sa mali báť a že určite neohrozuje podstatu „tradičnej“ rodiny na Slovensku.

Na to, aby však ľudia mali otvorenejšie mysle je potrebné, aby sami chceli vidieť veci inak. A práve tu nastáva problém. Nevedomosť ľudí ubližuje množstvu ďalším. Napriek tomu, že boli pripravení na vlnu nenávisti sa 49-ročný slovenský režisér, herec a producent Peter Bebjak prišiel na Ples v opere so svojím priateľom, maliarom Andrejom Dúbravským.

Režisér Peter Bebjak vytvoril aj filmy Trhlina alebo Čiara a spolupracoval na filme Učiteľka. Facebooková stránka Mladí proti fašizmu zverejnila príspevok, ktorého názov je Cesta Slovenska k tolerancii inakosti. V príspevku sa taktiež vyjadruje aj Peter Bebjak. „Za posledný rok sa zo slova homosexuál stala nadávka, urážka – podobná ako liberál. Možno sa ťa to ani nedotklo- mňa áno – som gay a žijem tu. To, že sme tam išli bol premyslený krok – a brali sme presne do úvahy, že nám budu chodiť správy typu ”vy*ebane buzny – zdochnite”. Bola to demonštrácia toho, že sme tu a nehanbíme sa – a odpusť – išli sme do toho práve preto, aby sa o tom vedelo – a ľudia sa to dozvedia práve z bulváru.“

Je úžasné, keď práve verejne známy človek urobí takýto krok a ukáže ďalším, ktorí sa možno pre svoju homosexualitu trápia, že sa nemusia hanbiť. Práve osveta medzi ľuďmi je to, čo táto téma určite veľmi potrebuje.

Najnovšie články