Mužovo tetovanie spôsobilo lekárom obrovské problémy. Kvôli nemu ho museli nechať zomrieť

Michal Blaško

Tento muž zjavne patril práve do tej druhej skupiny ľudí. Predstavte si, že ste na mieste lekára a do nemocnice privezú muža, ktorý je na tom zle. Zomiera a potrebuje vašu pomoc. Keď mu však vyzlečiete tričko, zistíte, že on si vašu pomoc nepraje. Muž mal totiž na hrudi vytetované „Neresuscitovať.“

Článok pokračuje pod videom ↓

Aby zdôraznil, že to myslí vážne, slovko „nie“ je v jeho tetovaní podčiarknuté a pod tetovaním je dokonca aj jeho podpis. Mali by to brať lekári vážne, alebo ide o pacienta s poriadnou dávkou čierneho humoru? Doktor Gregory Holt z nemocnice v Miami sa rozhodol pre The New England Journal of Medicine vysvetliť, ako sa tím lekárov s takýmto niečím vysporiadal.

Muž vo veku 70 rokov bol do nemocnice privezený vo veľmi zlom stave. Bol v bezvedomí, v krvi mal nemalé množstvo alkoholu a tlak mu rýchlo klesal. Keď objavili nezvyčajné tetovanie na hrudi, spočiatku sa rozhodli ignorovať ho. Tetovanie totiž nie je záväzne platným dokumentom. Ak sa rozhodnete, že nechcete byť resuscitovaní, na Floride musíte podpísať oficiálny žltý dokument z roku 1896. Na Slovensku taká možnosť neexistuje.

pexels.com

Lekári boli zmätení a čelili vážnej morálne dileme. Zachrániť mužovi život, alebo brať ohľad na želanie, ktoré si prial tak veľmi, že si ho nechal vytetovať? Na pomoc si zavolali konzultanta a ten potvrdil, že mužovo prianie je zrejme autentické a nie je pokusom o nemiestny žart. Okrem toho, čoskoro sa zistilo, že muž skutočne podpísal aj spomínaný žltý dokument, ktorý vyjadril jeho želanie v prípade umierania nebyť oživovaný.

Lekári mužovo prianie rešpektovali a ešte v ten večer pacient zomrel. Lekári tvrdia, že takéto tetovanie na tele pacienta ich stavia do mimoriadne nepríjemnej situácie, kedy musia čeliť obrovskej etickej dileme. Z ich pohľadu je oveľa jednoduchšie, ak človek podpíše oficiálny dokument. Dr. Holt sa vyjadril nasledovne: „Tetovanie spôsobilo v tíme lekárov zmätok. Nevedeli sme, ako na situáciu nazerať z legislatívneho hľadiska. Nemohli sme vedieť, či si muž nedal tetovanie urobiť v ťažkom stave opitosti. Neskôr to mohol oľutovať.“

pexels.com

Ukázalo sa, že lekári konali správne, ak si najprv overili, či nejde o žart a či si muž skutočne praje nebyť resuscitovaný. V roku 2012 iný tím lekárov čelil podobnému prípadu, kedy mal pacient na tele tetovanie s oznamom, že si nepraje oživovanie. V tom prípade však dôvod tetovanie neignorovali a urobili dobre. Neskôr sa totiž ukázalo, že pacient mal tetovanie len preto, lebo prehral stávku v pokri.

Čo si myslíte, ako by mali v takom prípade lekári reagovať?

Pozri aj: Stopy krvi na vlajke Rakúska či Himaláje na vlajke Nepálu. 10+ najzaujímavejších štátnych vlajok, ktorých význam vás skutočne uchváti

zdroj: iflscience

Najnovšie články