Toto je dôvod, prečo by ste na Sviatok všetkých svätých nemali na cintorín nosiť umelé kvetiny

Michaela

Foto: Facebook (Zomri-poslal Lukáš)

S mesiacom november sa zrejme každému z nás vynorí v hlave katolícky sviatok: Sviatok všetkých svätých, na ktorý deň na to nadväzuje Pamiatka všetkých zosnulých. Je to čas, kedy sa spoločne s rodinami vydávame na cintoríny pripomenúť si tých, ktorí už nie sú medzi nami. 

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

V tomto článku by sme sa však chceli venovať najmä Pamiatke všetkých zosnulých. Mnohých sa nás dotýka akosi viac z toho dôvodu, že sa jedná o ľudí, ktorých sme osobne poznali, a ktorí nám nie raz veľmi chýbajú. Nepripomíname si ich samozrejme len v tento jediný deň, ale aj kedykoľvek počas roka. Prezeraním fotiek, pri nejakej konkrétnej činnosti, ktorú sme zvykli vykonávať spoločne alebo im jednoducho zapálime v prítmí sviečku a potichu spomíname.

Už či vyjde tento sviatok na začiatok, stred či koniec týždňa, zvykneme si ho spojiť s víkendom a navštívime tak rodiny, blízkych, s ktorými sa až tak často nestratávame. Je fajn byť znova pokope, pospomínať, porozprávať sa, pochváliť sa novými prírastkami v rodine. Pred spoločným obedom sa takto vyberieme na cintoríny hmýriace sa ľuďmi s taškami plnými kahancov a kytíc od výmyslu sveta.

Určite ste si však nie raz všimli, najmä za posledné roky, že po tomto sviatku vyzerajú cintoríny niekedy ako pestrofarebné trhy v Poľsku, pričom neprejde ani tak veľa času a na pestrofarebné trhy sa premenia kontajnery pri cintorínoch. Možno sme to trocha nadniesli, avšak ďaleko od pravdy určite nie sme.

pixabay.com

Pritom máme na výber toľko krásnych živých ozdôb. Možno za ne zaplatíme o čosi viac, no ruku na srdce, nevyznejú oveľa krajšie? Ak vám je ľúto, že kvety dlho nevydržia, môžete zvoliť rôzne drobné zelené kríčky, brečtan, imelo alebo obľúbené chryzantémy. Tie vedia celkom prekvapiť tým, čo všetko zvládnu. Možností je mnoho, stačí si len vybrať.

Je to sviatok, ktorý nám pripomína našu vlastnú pominuteľnosť. To, že na hroboch nenecháte solárne kahance, ktoré budú svietiť snáď do Veľkej noci a kvety, ktoré budú žiariť aj pri -15 stupňoch či po víchrici neznamená, že by ste si vašich zosnulých vážili menej. Ani to, že majú vaši susedovci bohatšiu „výzdobu“, o úprimných spomienkach nič nevypovedá. Proti gustu žiaden dišputát, avšak menej je niekedy viac.

pixabay.com

Väčší kahanec neznamená úprimnejšiu spomienku. Skúste sa nad tým najbližšie pri kúpe kahancov, sviečok, kytíc a iných ozdôb nabudúce trochu zamyslieť.