Cena obľúbenej základnej potraviny začína klesať. Mnohí Slováci sa poriadne potešili

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Cena masla začína skutočne klesať. Najprv prišli výrazné akcie v obchodoch, ktoré to len naznačovali, no aj ďalšie dáta tvrdia, že cena masla pôjde dole.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál TV Noviny, porovnanie zverejnil aj Štatistický úrad. Ten naznačuje mierny cenový pokles. Maslo sa pritom stalo symbolickým produktom zdražovania a jeho cena vyletela za pár mesiacov poriadne vysoko. Cena 250-gramového masla sa pohybuje na úrovni tri až viac ako štyri eurá, pričom pred zdražovaním bolo najdrahšie maslo na úrovni dvoch eur.

Cena masla začína klesať

Začiatok roka však poukazuje na lepšie časy. Už štyri obchodné reťazce posledný januárový týždeň zaujali cenou masla v akcii. Akciová cena sa predtým pohybovala na úrovni 2,2 až 2,4 eur, obchodníci teraz výrazne znížili. Ako ďalej informuje portál, COOP Jednota ho ponúkla za 2,09 eura, Billa za 1,99 eura a Koruna za 1,89 eur. Najnižšie išiel Kaufland, ktorý 200-gramové maslo predával za 1,19 eur.

Pôjdu ceny potravín dole?

Takáto cena bola pritom pred zdražovaním. Obchodníci nechceli ceny masla komentovať, no hovorca Kauflandu Samuel Machajdík pre TV Noviny povedal, že maslo išlo skutočne dole. Lacnejšie ho ponúka už aj Lidl, kedy cena 250-gramového masla nepresiahla dve eurá. Nejde pritom o akciu. Okrem masla sa zastavil aj medzimesačný rast oleja.

Ceny ostatných potravín sú však stále výrazne vyššie. Bude to tak pokračovať niekoľko mesiacov. Postupne by však malo zdražovanie poľaviť, respektíve rásť pomalším tempom.