Ako pomôcť a zachrániť svoje dieťa, keď sa začne dusiť? Dôležité informácie pre všetkých rodičov!

Monizz

Stalo sa vám, že sa vaše dieťa alebo vnúča v jednej chvíli začalo dusiť, lebo mu zabehla polievka, mäso či zrniečko z ovocia? Alebo jednoducho len pilo či v spánku mu zatiekla do hrdla slina a začal sa neutíchajúci kašeľ, pridal sa plač a následné hrôzostrašné dusenie? Keďže takýmto momentom sa nedá preventívne vyhnúť, na mieste je znalosť správnych postupov, ako dieťaťu uľaviť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako tomu zabrániť?

Následky navonok nevinného dusenia pri kŕmení, spaní alebo jedení bežných denných pokrmov môžu byť fatálne. V Taliansku postihne tragédia s nešťastným koncom ročne viac ako 50 rodín. Všetkému by sa pritom dalo vyhnúť, keby rodičia a starí rodičia vedeli, ako sa v takejto situácii zachovať. Zabrániť možnému nešťastiu sa dá len tak, že budete poznať ten správny postup.

Ak chcete uspieť, musíte v momente vziať do úvahy všetko. V prvom rade vek a vzrast dieťaťa. Ak ide o bábätko, musíte sedieť a dieťa v rukách otočiť tvárou k zemi. Potom ho opatrne ale zároveň dostatočne intenzívne a rýchlo búchajte dlaňou po chrbte. Nezabudnite, že dieťa treba búchať od stredu chrbta smerom k okrajom.

1
thenurseszone.com

V prípade, že má dieťa viac ako 3 roky, otočte dieťa smerom od vás, zakliesnite si ho medzi kolená a nakloňte mu trup mierne dopredu. Hlavu musí mať dieťa otočené k zemi. 5-krát ho udrite dlaňou do chrbta v stredovej oblasti. Ak nepomôže, po niekoľkých sekundách postup opakujte, nikdy však nebúchajte súvisle bez prestávky, inak by ste dieťaťu mohli vyraziť dych. Musíte mu dať niekoľko sekúnd na to, aby sa mu dostalo aspoň akého takého vzduchu.

Heimlichov manéver

Ak obyčajné búchanie po chrbte nezaberie, je načase použiť tzv. Heimlichov manéver. Namiesto toho položte dieťa na kolená tak, aby jeho hlava smerovala mierne dole k podlahe. Jednou rukou dieťa zachyťte, aby sa vám z nôh nezošmyklo, druhou rukou mu začnite ukazovákom a prostredníkom tlačiť do stredu hrudníka. Zvýšením tlaku v hrudníku pomôžete dieťaťu vylúčiť zvyšok potravy. Sekvencia úderov je päťkrát po sebe, potom krátka pauza a opäť, až kým nepríde pomoc.

2
slideshare.net

V prípade, že dieťa upadlo do bezvedomia, neostáva iné, ako počas čakania na záchranku dávať dýchanie z úst do úst. Po každom takomto zážitku sa však odporúča odviezť dieťa na odborné vyšetrenie k lekárovi. Ten zistí, či pri podávaní prvej pomoci nedošlo k poraneniam alebo iným ťažkostiam.

V tomto videu si Heimlichov manéver môžete pozrieť na makete.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), panecirco.com