Čo sa deje s človekom a jeho telom po smrti? Zástavou srdca sa to nekončí, potvrdili vedci

Kristína Hagarová

Foto: imdb.com (Sony Pictures Releasing)

Chceli by ste vedieť, čo sa deje s vaším telom, keď zomriete? Možno máte o tomto vlastné predstavy a myslíte si, že po smrti sa vaše telo jednoducho vypne a všetko prestane fungovať a vy sa dostanete na druhý svet. Vedci však prišli na naozaj zaujímavé zistenia.

Podľa nového výskumu, o ktorom informoval portál Ladbible, váš mozog veľmi dobre vie, že ste zomreli, pretože neustále pracuje. Znamená to, že aj keď už vaše telo vôbec nefunguje, práve mozog si veľmi dobre uvedomuje, čo sa okolo vás deje. Hoci je potrebné brať tento výskum s rezervou, pretože nie je možné, aby sme sa na skúsenosť opýtali mŕtvych, existuje veľa ľudí, ktorí prežili zástavu srdca alebo klinickú smrť.

Foto: Unsplash

Väčšina ľudí hovorí to isté

Väčšina z nich podľa vedcov hovorila to isté. Jasné svetlo a pocity. Vedomie má teda pracovať krátko potom, čo sa srdce zastaví a pohyb tela je nemožný. V podstate to znamená, že ste na chvíľu uzatvorený vo svojom tele spolu s mozgom, ktorý však veľmi dobre vie, čo sa deje. Ľudia, ktorí prežili zástavu srdca prehovorili o tom, že si boli vedomí toho, čo sa okolo nich deje, aj keď boli „mŕtvi“.

Foto: pixabay

Výskum je stále nejasný

Podľa výskumníka Sama Parnia, ktorý sa bližšie pozrel na zástavy srdca a skúma smrť a vedomie po celej Európe, neoficiálne dôkazy naznačujú to, že počas prvej fázy smrti ľudia stále niečo prežívajú. Sam Parnia pre portál Live Science povedal, že ľudia vedia opísať doktorov, sestričky a ďalších pracujúcich, taktiež vedia zopakovať rozhovory a rôzne detaily, ktoré by nevedeli za iných okolností. Nie je však jasné či vedomie pokračuje u každého, za akých okolností sa to deje a ani to, ako dlho to trvá. V každom prípade je to určite strašná predstava, keď sa nemôžete hýbať a váš mozog registruje, ako vás niekto vyhlásil za mŕtveho.